Investície do technológií čistej energie dosiahnu tento rok dva bilióny dolárov, čo je takmer dvojnásobok sumy vynaloženej na fosílne palivá, uvádza Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

Dve tretiny z rekordných troch biliónov dolárov investovaných do energetických zdrojov v roku 2024 budú určené na sektory ako obnoviteľné zdroje, elektrické vozidlá a jadrová energia, aj keď realizácia niektorých projektov sa spomalila v dôsledku vyšších nákladov, uviedla agentúra Bloomberg. Zvyšný bilión dolárov pôjde do oblastí uhlia, plynu a ropy. Je to stále príliš vysoká úroveň na dosiahnutie globálnych klimatických cieľov.

„Dosiahli sme dôležitý míľnik,“ povedal výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol v rozhovore, keď IEA zverejnila svoju každoročnú správu o investíciách do svetovej energetiky. „Investície do čistej energie dosahujú nové rekordy aj v náročných ekonomických podmienkach.“

Niektoré zelené projekty boli spomalené rastúcimi úrokovými sadzbami, ale to bolo vykompenzované „zmiernením tlakov v dodávateľskom reťazci a klesajúcimi cenami,“ uvádza správa IEA. Rast je „podporovaný silnou ekonomikou, pokračujúcim znižovaním nákladov a diskusiami o energetickej bezpečnosti“, ktoré sa zvýšili v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, dodávajú autori.

Solárna energia má vedúce postavenie, pričom investície do tejto oblasti dosiahnu tento rok 500 miliárd dolárov. Celkové investície do obnoviteľných zdrojov a jadrovej energie na výrobu elektriny sa vyšplhali na desaťnásobok sumy určenej na výrobu z fosílnych palív. Keď bola v roku 2015 dosiahnutá Parížska dohoda o zmene klímy, tento pomer bol dva ku jednej. „Vidíme obnovený impulz v investíciách do jadrovej energie,“ dodal F. Birol.

Najväčší podiel na investíciách do čistej energie bude mať tento rok Čína, približne 675 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy