Experti Bloomberg Economics odhadujú, že globálna ekonomika tento rok klesne o 4 percentá. Zotavovanie by sa mohlo začať v druhej polovici roka.
Ekonomika sa dostala „do kontrakcie bezprecedentnej rýchlosti a prudkosti, keď väčšina rozvinutých ekonomík zaznamenáva najslabší výkon od Veľkej hospodárskej krízy,“ uviedli vo svojej správe ekonómovia Bloombergu Tom Orlik a Jamie Rush. „V porovnaní s očakávaniami na začiatku roka predstavuje strata výkonu vyše 6 biliónov dolárov (5,55 bilióna eur).“
A to sa veľkosť kontrakcie zakladá na optimistických predpokladoch týkajúcich sa šírenia nákazy a zotavenia ekonomiky. To zvýrazňuje veľkosť výziev, ktorým čelia politici a centrálni bankári snažiaci sa o zmiernenie následkov pandémie.
V rámci uvedeného scenára by hrubý domáci produkt USA mal tento rok klesnúť o 6,4 percenta, eurozóny o 8,1 percenta, Japonska o 4 percenta, Čína by mala zaznamenať historicky najslabší rast.
Riziká, že prepad bude ešte výraznejší, sú podľa Orlika a Rusha veľké. Riziko druhej vlny infekcie môže prehĺbiť pokles na 5,6 percenta a nedostatok vládnych stimulov až na 7,2 percenta.
Avšak v porovnaní s ázijskou krízou v roku 1997 a s globálnou recesiou v roku 2009 aktuálny šok nespôsobili fundamentálne ekonomické a finančné nerovnováhy. To znamená, že krajiny, ktoré zmobilizovali dostatok stimulov a vykompenzujú stratené príjmy, môžu zaznamenať rýchle oživenie.