Rok 2023 preveril globálnu ekonomiku tak ako máloktorý predtým: inflácia a najagresívnejšia kampaň sprísňovania menovej politiky za posledné desaťročia, vojny v Európe a na Blízkom východe, hroziaca realitná kríza v Číne a prehlbujúca sa rivalita medzi Washingtonom a Pekingom. To všetko núti spoločnosti prehodnotiť dodávateľské reťazce a zaistiť si bezpečnosť, uvádza Bloomberg.
Medzinárodný menový fond predpovedá globálny rast v roku 2024 na úrovni 2,9 percenta, čo je o niečo menej ako v minulom roku. Vzhľadom na dve zúriace vojny a približne 40 národných volieb konajúcich sa tento rok, to bude rok ovplyvnený politickým vývojom, najmä ak sa americký exprezident Donald Trump opäť pokúsi dobyť Biely dom. Rozhodujúcimi však bude päť ekonomických protiprúdov, ktoré by mohli globálnu ekonomiku vychýliť z kurzu.
① Kapituluje americký spotrebiteľ?
Očakáva sa, že ekonomika Spojených štátov sa v nasledujúcich 12 mesiacoch vráti z výšin na zem. Či už ide o recesiu alebo mäkké pristátie, bude to do značnej miery závisieť od toho, ako sa udrží trh práce. Nárast nezamestnanosti by zasiahol spotrebiteľské výdavky, ktoré v USA tvoria takmer dve tretiny ekonomického výkonu. Z najnovších prognóz Fedu vyplýva, že miera nezamestnanosti sa do konca roka zvýši na 4,1 percenta.
② Dokáže Peking udržať bytovú krízu na uzde?
Druhá najväčšia svetová ekonomika sa nachádza uprostred viacročného spomalenia, ktoré sčasti spustil zásah prezidenta Si Ťin-pchinga proti špekuláciám na trhu s nehnuteľnosťami. Developeri aj kupujúci sú zaťažení nedokončenými projektami. Spoločnosť Nomura Securities odhaduje, že sa predalo približne 20 miliónov bytových jednotiek, ktorých výstavba sa oneskorila, alebo sa ani nezačala. Najvyšší predstavitelia Číny sa zaviazali zabrániť kaskáde nesplácania dlhov zo strany developerov – katastrofe, ktorá by pohltila bankový sektor a potenciálne by odsúdila Čínu k stratenej dekáde ekonomického rastu.
③ Oslabená podnikateľská dôvera Nemecka
Nemecko dosiahlo v roku 2023 najhoršie výsledky spomedzi veľkých ekonomík. Vysoké ceny energií a prísna menová politika spolu so slabším globálnym dopytom po jeho exporte spôsobili pokles HDP, aj keď len mierny. Problémy pretrvávajú aj v roku 2024: Na čele zoznamu je prebiehajúca vojna na Ukrajine, ktorá na Európu ťažko dolieha, ale aj automobilový priemysel čeliaci intenzívnej konkurencii zo strany elektrických vozidiel vyrobených v Číne. O všetkom svedčí index očakávaní nemeckej podnikateľskej sféry mníchovského ekonomického inštitútu Ifo.
④ Rizikový odchod Japonska zo záporných sadzieb
Desaťročie trvajúci experiment krajiny s neortodoxnými menovými politikami sa blíži k záveru. Veľká medzera medzi výnosmi japonských a amerických vládnych dlhopisov v novembri pomohla dostať jen na najnižšiu úroveň od začiatku 90. rokov, čím sa zvýšili ceny dovážaných palív a potravín a znížila sa kúpna sila. Vzhľadom na to, že inflácia sa pohybuje nad dvojpercentným cieľom Bank of Japan už viac ako rok a pol, všeobecne sa očakáva, že jej guvernér Kazuo Ueda upustí od poslednej zápornej úrokovej sadzby na svete.
⑤ Dokáže India splniť svoj sľub?
India by mohla prevziať úlohu nového globálneho motora rastu. Ekonómovia Goldman Sachs očakávajú, že zvýšené vládne výdavky budú hlavnou hnacou silou rastu. Problémov je však stále veľa: Miera nezamestnanosti sa v októbri vyšplhala nad desať percent, čo je najviac za dva roky. A čo viac, miera účasti žien na práci sa drží pod 60 percent. Ekonómovia z HSBC tvrdia, že aj keby sa hospodársky rast mohol v nasledujúcom desaťročí zrýchliť na 7,5 percenta ročne, vytvorí sa len asi 45 miliónov zo 70 miliónov pracovných miest, ktoré sú nevyhnutné na pokrytie potrieb rýchlo rastúcej indickej populácie.