Globálna ekonomická aktivita je podľa historických štandardov slabá. Hlavnou príčinou je spomalenie produktivity, uviedla vo štvrtok vo Washingtone šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová.

Kristalina Georgievová vymenovala hlavné problémy, ktorým podľa nej čelí svetová ekonomika: „Ešte sme úplne neporazili infláciu. Fiškálne rezervy sú vyčerpané. A zadlženosť rastie, čo predstavuje veľkú výzvu pre verejné financie v mnohých krajinách.“

Šéfka MMF odhaduje, že tempo rastu globálnej ekonomiky v tomto roku mierne prekročí tri percentá. Upozornila na problémy, vrátane geopolitického napätia, ktoré zvyšuje riziko fragmentácie ekonomiky. Ďalším problémom sú následky, ktoré zanechala pandémia. „Ako sme sa v posledných rokoch naučili, fungujeme vo svete, v ktorom musíme očakávať neočakávané.“

Medzinárodný menový fond na budúci utorok zverejní aktualizovanú správu o vyhliadkach svetovej ekonomiky. V januári počítal s expanziou na úrovni 3,1 percenta.

Kristalina Georgievová poukázala aj na pozitívne signály a uviedla, že „globálny rast je mierne silnejší vďaka silnej aktivite v Spojených štátoch a v mnohých rozvíjajúcich sa trhových ekonomikách“. Dodala však, že „hlavnou príčinou slabšieho rastu je výrazné a rozsiahle spomalenie produktivity“. Predpovedala, že bez korekcie čaká svetovú ekonomiku desaťročie slabého rastu.

Ďalšie dôležité správy

Kristalina Georgievová
Neprehliadnite

Silný rast v USA pomohol zlepšiť výhľad globálnej ekonomiky, tvrdí Kristalina Georgievová