Globálna ekonomika je v najhoršej kondícii za niekoľko desaťročí. Situácia je ešte horšia, než v roku 2008. Uviedol to americký ekonóm Jeffrey Sachs v podcaste, ktorý zverejnil ekonomický portál E15.

Ide o globálnu hospodársku krízu

„V nadchádzajúcich mesiacoch nás pravdepodobne čakajú veľmi výrazné šoky. Najzásadnejšou otázkou samozrejme je, čo sa stane s geopolitikou. Rozšíri sa vojna? Zintenzívni sa? Upokojí sa? Dôjde k návratu k rokovaciemu stolu? Dôjde ku konfliktu medzi USA a Čínou, ktorá by narušila svetové spoločenstvo? To sú otázky, ktorým aktuálne čelíme,“ hovorí Sachs.

Český portál E15 tiež upozorňuje na vyjadrenie ekonóma o hroziacom, dlhšie trvajúcom období stagflácie.

To znamená, že rastú ceny a zároveň klesá výroba v mnohých častiach sveta, vysvetlil Sachs.

„Európa sa už nachádza v útlme, Spojené štáty vstupujú do útlmu, a aj Čína sa nachádza v určitom druhu spomaľovania. Takže ide o globálnu hospodársku krízu,“ hovorí profesor Sachs.

Aj toto je možnosť...

Ekonóm zároveň v podcaste navrhol, že by mali bohaté krajiny pomôcť zabrániť tomu, aby sa zadlžené rozvojové krajiny ocitli v krízovej špirále.

Jednou z možností je podľa neho to, že namiesto 10 percent a viac by mohli chudobnejšie krajiny dostať ponuku čerpať úvery za 3,2 percenta alebo 1 percento, tak ako je to v prípade USA a Nemecka.

Ďalšie dôležité správy

FED
Neprehliadnite

Šéf newyorského Fedu: Potrvá niekoľko rokov, kým sa inflácia v USA vráti späť na 2 percentá