Samit európskych krajín, ktorých sa utečenecká kríza najviac dotkla Zdroj: SITA / AP
„Musíme opäť získať kontrolu nad vonkajšími hranicami,“ uviedol hostiteľ samitu, rakúsky kancelár Christian Kern. „My musíme rozhodovať o tom, kto sa do Európy dostane (nie pašeráci ľudí),“ dodal.
Dôležitosť účinnej kontroly vonkajších hraníc EÚ zdôraznil taktiež predseda Európskej rady Donald Tusk. Za zásadnú podmienku na dosiahnutie tohto zámeru považuje úzku spoluprácu medzi partnerskými krajinami západného Balkánu a Tureckom.
Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v sobotu zástupcovia jednotlivých krajín hovorili taktiež o nutnosti čo najrýchlejšie uzavrieť dohody o vrátení utečencov s tretími krajinami, predovšetkým s africkými krajinami, Pakistanom a Afganistanom. „Cieľom je, aby tí, ktorí nebudú môcť zostať z humanitárnych dôvodov, mohli byť vrátení do svojich domovských krajín,“ povedala A. Merkelová.
Ch. Kern aj A. Merkelová pritom zdôraznili, že migračná kríza sa oproti minulému roku zmiernila. Vlani do Európy dorazilo asi milión migrantov, zatiaľ čo tento rok od začiatku roka podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) je to zatiaľ približne 300-tisíc utečencov. Obaja lídri taktiež uviedli, že uvažujú o posilnení európskej pohraničnej agentúry Frontex. A to nielen na morskej hranici, ale taktiež na vnútorných európskych hraniciach, napríklad medzi Gréckom a Macedónskom.
Angela Merkelová a Christian Kern na viedenskom samite k utečeneckej kríze Zdroj: SITA / AP
Utečenecké mesto v Líbyi z peňazí EÚ
Predseda maďarskej vlády V. Orbán navrhol, aby EÚ zriadila v Líbyi „gigantické utečenecké mesto“. EÚ by podľa neho zároveň mala prispieť k stabilite v rozvrátenej Líbyi, inak nebude možné navrhovaný tábor vytvoriť. Do rozsiahleho zariadenia by podľa Orbánových predstáv Európa vrátila utečencov, ktorí by k európskym brehom dorazili ilegálne.
Únia by taktiež mala s novou líbyjskou vládou rýchlo uzavrieť dohodu o spolupráci, než sa budúci rok na jar v plnej sile obnoví nápor utečencov cez Stredozemné more. Rovnako by podľa V. Orbána malo byť zrušené zbrojné embargo OSN, ktorému Líbya čelí od roku 2011.
V. Orbán taktiež povedal, že v Egypte v súčasnosti čaká asi 5,5 milióna utečencov. Ak únia neuzavrie s Egyptom podobnú migračnú dohodu, akú má teraz s Tureckom, „môžeme sa dočkať prekvapenia“, uviedol.
Na samite bol prítomný taktiež eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos, ktorý sa vo svojom vystúpení hneď na úvod dotkol citlivej témy, keď sa dovolával povinnosti byť solidárny. „Solidarita je vedomie zodpovednosti a základná hodnota,“ zdôraznil so zjavnou narážkou na kvóty pre prerozdelenie utečencov vnútri EÚ, ktoré presadzuje predovšetkým Brusel, Berlín a Viedeň.
Najmä Maďarsko, ale aj ostané tri krajiny višegrádskej skupiny – Slovensko, Česko a Poľsko – povinné kvóty stanovené EÚ pre prerozdelenie migrantov odmietajú. V. Orbán v sobotu stanovisko Budapešti potvrdil. Maďarsko bolo podľa neho podvedené, keď kvóty boli v Bruseli presadené kvalifikovanou väčšinou. „A pokiaľ sa neozveme, urobia to znova.“