Tvrdí, že takéto rozhodnutia by mali odsúhlasiť všetky krajiny NATO. Vicekancelár ustúpil od podpory pre rýchle dodanie tankov na Ukrajinu. K zmene rétoriky došlo uprostred rozdielov v rámci vládnucich strán Berlína, pokiaľ ide o názor na to, do akej miery sa zapojiť, a o obavy z toho, že sa Západ stane ďalším cieľom Ruska, píše Politico.

Západ sa môže stať terčom Ruska

Habeck, člen Zelených, spomenul obavy, ktoré majú spojenci NATO, pokiaľ ide o to, že dodávky moderných tankov západných výrobcov by mohli viesť Rusko k tomu, aby rozšírilo svoju vojnu na krajiny Západu.

„Ťažké zbrane sú synonymom k tankom, a všetky krajiny NATO to zatiaľ vylúčili, aby sa sami nestali terčmi,“ povedal Habeck, ktorý takisto v Nemecku zastáva funkciu ministra pre hospodárstvo a klímu, pričom argumentuje, že NATO a EÚ najprv musia prerokovať, či chcú zmeniť toto stanovisko.

Dodal, že NATO bude neustále situáciu hodnotiť, priebeh vojny sa bude meniť a potom sa to prerokuje v rámci NATO.

Habeck iba pred dvomi dňami vyhlásil, že čokoľvek, čo teraz pomôže ukrajinskej armáde, sa musí dodať rýchlo. Uviedol tak v reakcii na žiadosť Kyjeva o to, aby Nemecko poslalo tanky a artilériu. V utorok však Habeck prezentoval odlišný postoj, ktorý bol viac v súlade s názormi kancelára Olafa Scholza.

Habeck podporil kancelára Scholza

Scholz so zaslaním ťažkých zbraní na Ukrajinu váhal, pričom argumentoval tým, že Nemecko by najprv malo so spojencami dosiahnuť spoločné stanovisko predtým, ako bude súhlasiť s dodaním tankov. Habeck tento prístup v utorok podporil a dodal, že je pre Nemecko správne, aby konalo jednotne so svojimi partnermi a táto jednota sa musí zachovať za každú cenu.

No nie všetci členovia vládnucich koaličných strán, ktoré sa skladajú zo Scholzových sociálnych demokratov, Zelených a liberálnej Slobodnej demokratickej strany (FDP), zdieľajú tento postoj.

Nezhody v koalícii

Ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, členka Zelených, vyzvala tento týždeň k dodaniu „ťažkých zbraní“ na Ukrajinu, zatiaľ čo jemne skritizovala Scholza. Podľa nej teraz nie je čas na výhovorky, je čas na kreativitu a pragmatizmus.

Predsedníčka obranného výboru Bundestagu a členka FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermannová v utorok pre Politico povedala, že medzi rôznymi ministerstvami vládne nedostatok koordinácie, pokiaľ ide o rozhodovanie o dodávkach zbraní, a obvinila Scholza z toho, že nepreukazuje potrebnú úroveň vodcovstva.

Poslanec za Zelených a predseda výboru pre európske záležitosti Anton Hofreiter sa vyjadril, že Nemecko musí teraz konať oveľa rýchlejšie, pokiaľ ide o rozhodovanie v oblasti dodania tankov na Ukrajinu.

Rolf Mützenich, predseda parlamentnej skupiny SPD v Bundestagu, sa v utorok voči kritike od zákonodarcov Zelených a FDP ohradil, pričom poukázal na to, že dodávky tankov na Ukrajinu by mohli mať pre vlastnú bezpečnosť Nemecka následky.

„Vyzývať k bezprecedentným rozhodnutiam bez toho, aby sme za ne boli zodpovední, nie je správne  – najmä keď by mohli mať ďalekosiahle následky pre bezpečnosť našej krajiny a NATO,“ povedal Mützenich.

Riešením by mohli byť sovietske tanky

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v utorok zopakoval svoju výzvu, aby Nemecko dodalo Ukrajine tanky a iné ťažké zbrane s cieľom pomôcť Kyjevu odraziť očakávaný ruský útok na východe krajiny. Ukrajina platí za Scholzovo váhanie ľudskými životmi, povedal Kuleba nemeckej verejnoprávnej televízii ARD.

Jedným z potenciálnych riešení by bolo, keby krajiny východnej Európy na Ukrajinu dodali tanky z čias Sovietskeho zväzu výmenou za modrenejšie tanky z Nemecka, ktoré by putovali do krajín NATO.

Teoreticky by tento návrh umožnil ukrajinským vojakom vybavenie ľahšie používať a udržiavať, keďže je identické s ukrajinskými tankami, zatiaľ čo vybavenie východného krídla NATO by prešlo zlepšením. Vojenská aliancia by sa tým vyhla znepriateleniu si Ruska, ku ktorému by mohlo dôjsť v prípade priameho dodania modernejších tankov na Ukrajinu. Strack-Zimmermannová sa vyjadrila, že Poľko prijalo túto myšlienku s veľkým záujmom.

Habeck však na otázku o tomto návrhu odpovedal vyhýbavo, pričom uviedol, že by mohlo ísť o príležitosť, no rozhodnutia ešte nepadli. Varoval, že nie je jasné, či by úradníci vedeli zaručiť náhradu sovietskych tankov za modernejšie v pomere jedna ku jednej.

Ďalšie dôležité správy

tanky
Neprehliadnite

Ukrajina pýta silnejšie útočné zbrane a tanky zo Západu. Tri krajiny ju vyslyšali