No je takisto aj symbolom ruskej politiky Nemecka, píše The New York Times.

9. decembra 2005, iba 17 dní po tom, čo opustil post nemeckého kancelára, Gerhardovi Schrödererovi niekto volal na mobil. Bol to jeho priateľ Vladimir Putin, prezident Ruska.

Ponuka, ktorá sa neodmieta?

Putin na Schrödera vyvíjal tlak, aby prijal ponuku viesť výbor akcionárov Nord Streamu, Ruskom kontrolovanej spoločnosti, ktorá bola poverená výstavbou prvého podmorského plynovodu spájajúceho Rusko a Nemecko.

„Bojíš sa pre nás pracovať?“ zažartoval si Putin. Schröder sa kľudne báť mohol, keďže k schváleniu plynovodu, ktorému mal teraz šéfovať, došlo za jeho silnej podpory v posledných týždňoch jeho mandátu a preto tento krok nemusel byť na mieste.

Tú prácu aj napriek tomu prijal.

Výčitky nepociťuje

O 17 rokov neskôr je bývalý kancelár, ktorý si na tieto udalosti spomenul počas zopár vzácnych rozhovorov, aj naďalej, ako vždy, neoblomný.

Putin na Ukrajine rozpútal brutálnu vojnu a celé Nemecko prehodnocuje vzťahy s Ruskom, ktoré – napriek dlhoročným varovaniam zo strany Spojených štátov a spojencov vo východnej Európe – mali za následok to, že Nemecko je hlboko závislé od ruského plynu. Putin má v rukách páku, ktorú voči Európe môže využiť a zároveň pritom plniť kremeľskú pokladnicu.

Táto závislosť má základy v presvedčení Nemecka, že Rusko viazané obchodom by konfliktom s Európou riskovalo príliš veľa.

V tomto presvedčení nebol Schröder sám. Dnes sa však stal najvýraznejšou tvárou tejto dlhej éry, no nielen preto, že neprejavuje žiadne výčitky, ale aj preto, že z toho mal pekný zisk. Podporoval ruské záujmy v oblasti energetiky a pritom zarábal milióny.

Putina považuje za priateľa

Jeho blízke vzťahy s Putinom z neho v jeho vlastnej krajine spravili vyvrheľa. Mnoho ľudí ho kritizuje za to, že posledných dvadsať rokov využíval svoj vplyv a kontakty na to, aby sa na úkor Nemecka obohatil.

Pokiaľ ide o ruský plyn, všetci boli za, poukázal. „Posledných tridsať rokov boli všetci za. No zrazu sú všetci múdrejší,“ vysmieval sa svojim ohováračom.

Schröder sa pousmial nad myšlienkou vytvorenia si osobného odstupu od Putina, ktorého považuje za priateľa, a s ktorým sa pravidelne vídava. Naposledy sa stretli minulý mesiac, keď sa Schröder pokúsil vyvinúť neformálnu snahu v oblasti ukončenia vojny na Ukrajine.

Myslí si, že keby si teraz vytvoril odstup, tak by stratil dôveru jediného človeka, ktorý môže túto vojnu ukončiť. Na mysli tým má Vladimira Putina. Aj napriek ich dlhoročnému blízkemu vzťahu však odišiel zo stretnutia, na ktorom sa pokúšal zaujať rolu mediátora konfliktu na Ukrajine, naprázdno.

Za energie Putinovi denne putujú milióny eur

Nemecká závislosť od ruského plynu vzrástla pred ruským útokom na Ukrajinu na 55 percent. Krajina Rusku denne za energie platí 200 miliónov eur.

Putinovi táto skutočnosť pomohla stať sa možno jedným z najbohatších ľudí na svete. Takisto pomohla pozdvihnúť inak mdlú ekonomiku Ruska a umožnila Putinovi uskutočniť jeho agresiu na Ukrajine.

Dokonca aj počas toho, ako Putin zhromažďoval koncom jesene na ukrajinských hraniciach vojakov, ho Schröder navštívil v Soči.

Vojna je podľa neho chybou

Schröder sa od vojny dištancuje, no od Putina nie. Keď ho požiadali o vyjadrenie k zverstvám páchaných v Buči, tak odpovedal, že musia byť prešetrené. Dodal, že si nemyslí, že príkazy prišli od Putina, ale od niekoho s nižšou hodnosťou.

„Myslím si, že táto vojna je chybou, a vždy som to tvrdil,“ povedal Schröder. „Teraz musíme čo najskôr vytvoriť mier,“ dodal. Podľa svojich slov vždy slúžil záujmom Nemecka a robí všetko, čo vie. „Aspoň jedna strana mi dôveruje,“ povedal.

Nie je to však tá nemecká.

Získal lukratívne miesta, no stratil priazeň

Od začiatku ruského útoku na Ukrajinu na znak protestu odstúpili všetci zamestnanci Schröderovej parlamentnej kancelárie vrátane jej šéfa a pisateľa Schröderových prejavov, ktorý so Schröderom spolupracoval už od jeho čias na poste nemeckého kancelára.

V radoch sociálnych demokratov takisto silnejú výzvy na jeho vylúčenie.

No Schröderom to neotriaslo. Aj naďalej je predsedom výboru akcionárov spoločnosti Nord Stream a údajne zarába približne 270 000 dolárov ročne. Takisto bol predsedom dozornej rady spoločnosti Nord Stream 2, ktorá vybudovala druhý plynovod spájajúci Rusko s Nemeckom. Od projektu sa však pred vojnou upustilo.

Tri týždne pred tým, ako Rusko spustilo útok na Ukrajinu, vyhlásila spoločnosť Gazprom, že Schröder sa stane členom jej rady. Gazprom vlastní 51 percent Nord Streamu a celú spoločnosť Nord Stream 2. Schröder sa k tomu, či ponuku prijme, nevyjadril.

Zničený imidž

Schröderove pletky s ruským prezidentom a Kremľom kontrolovanými spoločnosťami zatieňujú všetko, čo za sedem rokov na poste kancelára dosiahol (1998 – 2005). Išlo o kľúčové obdobie vodcovstva, počas ktorého sa mu dostalo chvály za to, že sa po boku Spojených štátov odmietal zapojiť do vojny v Iraku, že imigrantom poskytoval regulárnu cestu k občianstvu a zaviedol rozsiahle revízie trhu práce, ktoré pripravili pôdu pre dekády rastu pod vedením Angely Merkelovej.

Jeho posolstvo je už natrvalo poškvrnené.

Predchodca Merkelovej

Počas jednej zo Schröderových návštev Putina v Moskve ho ruský prezident pozval do sauny v jeho súkromnom sídle mimo Moskvy a ponúkol ho pivom. V saune vraj podľa Schrödera nečakane vypukol požiar, no keď sa ho Putin snažil čo najrýchlejšie z priestorov evakuovať, Schröder trval na tom, že si najprv dopije pivo.

Tí dvaja si začali rozumieť a dôvodom nebola len ich mužná bravúra. „Vytvorilo to určitú blízkosť,“ povedal Schröder a dodal, že medzi nimi existoval akýsi pocit, že si navzájom môžu dôverovať.

V roku 2001 sa Putin ako prvý ruský prezident v histórii prihovoril nemeckým zákonodarcom. Rečnil po nemecky a Rusko opísal ako „priateľský európsky národ“, ktorého cieľom je „stabilný mier na kontinente“, za čo si od sály vyslúžil potlesk v stoji. Medzi tými, ktorí tlieskali, bola aj Schröderova nástupkyňa Angela Merkelová.

Lobboval za Nord Stream 2

V roku 2011 Merkelová zaskočila celý svet a dokonca aj svoju vlastnú krajinu, keď vyhlásila, že Nemecko bude postupne vyraďovať jadrové elektrárne. K vyhláseniu došlo po tom, čo japonskú elektráreň vo Fukušime postihla katastrofa. Pod nátlakom nemeckého priemyslu v oblasti identifikovania alternatívnych zdrojov energie bola myšlienke plynovodu Nord Stream 2 otvorená.

„Hovorili, že potrebujeme prechodnú technológiu – iba s obnoviteľnými zdrojmi to nezvládneme,“ povedal Schröder a dodal, že tou prechodnou technológiou bol plyn.

No Putinova invázia na Ukrajinu z februára 2014 a mesiac neskôr aj jeho anexia Krymu vyvolali otázky týkajúce sa životaschopnosti projektu Nord Stream 2, keďže Západ na Rusko uvalil prvé sankcie.

Nord Stream 2 sa schválil v júni 2015. V ten istý rok umožnila Merkelovej vláda Gazpromu kúpiť si najväčšie strategické zariadenie pre skladovanie plynu v Nemecku. Spoločnosť počas minulého roka vedome držala úrovne plynu až nápadne nízko. Mohlo ísť o prípravu páky pre Putina.

No Schröder sa vyjadril, že ho rastúca závislosť či varovania Ameriky a západnej Európy o tom, že Putin využíva dodávky energie ako zbraň, neznepokojovali.

Argumentoval tým, že na Rusov sa vždy dalo spoľahnúť, pokiaľ išlo o dodávanie ropy a plynu.

Mediátor

Začiatkom marca, asi týždeň pred začiatkom invázie, sa Schröder vyjadril, že ho prostredníctvom švajčiarskej mediálnej spoločnosti Ringier kontaktovali ukrajinskí činitelia, ktorí chceli vedieť, či by bol k dispozícii ako poskytovateľ mediácie medzi Moskvou a Kyjevom.

Schröder sa vyjadril, že chcel, aby ho ukrajinskí činitelia uistili o tom, že vláda ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského túto iniciatívu podporovala.

Odpoveď Kyjeva bola rýchla a opatrná. Schröder sa následne stretol s Rustemom Umerovom, opozičným zákonodarcom, ktorý mu predložil požiadavky Ukrajiny. K stretnutiu došlo 7. marca a muži spolu rokovali dve hodiny.

Schröder následne v taxíku cestou na letisko zavolal svojmu dôvernému kontaktu na ruskom veľvyslanectve v Berlíne s cieľom opýtať sa Putina, či by ho u seba prijal. O desať minút dostal zelenú a 9. marca po Schrödera prišlo do Istanbulu lietadlo.

Dokonca aj po dvoch mesiacoch vojny Schröder verí, že nech sa stane čokoľvek, ruský olej a ruská ropa budú prúdiť aj naďalej. Povedal, že vláda by na energie nemala zaviesť embargo.

Doma je vyvrheľ

Kritika na jeho adresu rastie a Schröderov dom zrazu osamel. Bývalý kancelár sa začal učiť hrať na klavír. Pred jeho domom stojí vo dne i v noci policajné auto. Mnoho jeho straníckych priateľov ho zaprelo.

Zdá sa však, že existuje jedno miesto, kde si ho ešte stále cenia. Tým miestom je Rusko.

Putin počas spoločnej februárovej tlačovej konferencie, ktorú mal so súčasným nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, hovoril o Schröderovi v dobrom.

„Pán Schröder je čestný muž, ktorého rešpektujem a ktorého cieľom je predovšetkým podporovať záujmy jeho vlastnej krajiny, Spolkovej krajiny Nemecko,“ povedal líder Ruska.

Ruská štátna televízia o Schröderovi často hovorí ako o hlase rozumu Západu. Argumentom Kremľa je, že súčasní európski lídri zapredali záujmy svojich krajín „rusofóbnej“ Amerike.

Pre Putinových kritikov je Schröder stelesnením triedy zbabelých západných politikov, ktorí svojím financovaním a legitimizovaním Kremľa pre Putina pripravili pôdu.

Väzby s Ruskom treba udržať

Schröder stále verí svojmu neochvejnému presvedčeniu, že mier a blahobyt Nemecka a Európy bude vždy závisieť od dialógu s Ruskom.

„Krajinu ako Rusko z dlhodobého hľadiska nemôžete izolovať, ani politicky, ani ekonomicky,“ povedal. Dodal, že nemecký priemysel potrebuje suroviny, ktoré má Rusko. „Nejde iba o ropu a plyn, ide takisto aj o vzácne zeminy. Tieto suroviny jednoducho nemožno nahradiť,“ myslí si Schröder.

„Keď táto vojna skončí, budeme sa musieť vrátiť k jednaniu s Ruskom. Vždy sa vrátime,“ uzavrel.

Ďalšie dôležité správy

Ex-Chancellor Schroeder at hearing in the Economic Committee
Neprehliadnite

Schröder: Rusko nemožno izolovať, potrebujeme jeho suroviny. Ak Putin vypne plyn, rezignujem