Slovensko môže patriť medzi svetových lídrov vo využívaní geotermálnej energie. Aj napriek „veľkým rečiam“ sa nám však doteraz nepodarilo rozbehnúť žiadny veľký energetický projekt, ktorý by využíval tento obnoviteľný zdroj energie. Svetlo na konci tunela sa zrejme rozsvietilo na východe Slovenska. Niekoľkoročný projekt pri Košiciach, ktorý bol už zopárkrát odložený v šuflíku, je o krok bližšie k realizácii.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR podpísalo zmluvu na realizáciu projektu s názvom „Využitie geotermálnej energie v Košickej kotline“. Projekt v katastrálnom území obcí Svinica a Ďurkov získal podporu vo výške 56,2 milióna eur z Fondu na spravodlivú transformáciu, ktorý je súčasťou eurofondov z Programu Slovensko a slúži na pomoc transformujúcim sa regiónom pri prechode k zelenšej ekonomike.

Realizátorom projektu je MH Teplárenský holding, a. s., a partner Geoterm Košice, a. s. Najväčší geotermálny projekt v strednej Európe má priniesť Košiciam štvrtinu tepla z obnoviteľných zdrojov. Cieľom projektu je využiť potenciál geotermálnej energie v regióne a tým zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie v systéme centrálneho zásobovania teplom v meste Košice. Výsledkom by malo byť ekologickejšie, stabilné a cenovo dostupnejšie vykurovanie pre domácnosti.

„Treba otvorene povedať, že tento projekt je pre Slovensko celkovo mimoriadne dôležitý z viacerých dôvodov. Teší ma, že v časoch, keď neutícha debata o rastúcich cenách energií, prinášame toto konkrétne a strategické riešenie. Verím, že geotermálny projekt v Košiciach bude inšpiráciou aj pre ďalšie regióny Slovenska, pretože naša krajina má v tejto oblasti obrovský, no stále nedostatočne využitý potenciál,“ uviedol štátny tajomník MIRRI Michal Kaliňák s tým, že sa tak môžeme priblížiť ku geotermálnym priekopníkom, ako je napríklad Island a posilniť energetickú sebestačnosť Slovenska.

Plánovaná dĺžka realizácie projektu je 43 mesiacov. Spustí sa už v januári 2025, kedy partner projektu Geoterm Košice začne s realizáciou troch nových geotermálnych vrtov k už existujúcim trom vrtom v geotermálnom stredisku Svinica-Ďurkov. Po ich sprevádzkovaní dôjde k navýšeniu inštalovaného tepelného výkonu strediska na 30 MWt (megawat tepelnej energie), čo umožní výrobu približne 180 gigawatthodín tepla ročne. „Tento objem pokryje štvrtinu celkovej dodávky energie do košickej teplárne, pričom podiel obnoviteľných zdrojov vo výrobe tepla stúpne na 42 percent. Tepelný privádzač je nadimenzovaný tak, aby sa v ďalších etapách popri ňom mohli dobudovať ďalšie strediská,“ informoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ MH Teplárenský holding Miroslav Kavuľa. Predpokladaný koniec realizácie projektu sa očakáva v júli 2028, kedy prijímateľ MH Teplárenský holding ukončí výstavbu výmenníkovej stanice a teplovodu o dĺžke 15 kilometrov medzi geotermálnym zdrojom pri Svinici a košickou teplárňou.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) počas tlačovej konferencie k štátnej pomoci s cenou elektrickej energie pre ľudí po 60. schôdzi vlády SR v Bratislave 20. novembra 2024. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Verejné obstarávanie na nový jadrový blok v Jaslovských Bohuniciach spustia na budúci rok