Pri teplote 6 000 stupňov Celzia je zemské jadro horúce asi ako Slnko na povrchu. Hoci to nemožno porovnávať, dokonca aj v hĺbke 2 000 až 5 000 metrov pod povrchom planéty môže teplota dosahovať 60 až 200 stupňov Celzia, pričom v oblastiach so zvýšenou sopečnou činnosťou môže dokonca povrchová teplota stúpnuť až na 400 stupňov. 

Aj Maoriovia

Sila geotermálnej energie, ako tento druh energie nazývame, nebola neznáma ani našim predkom. V prvom storočí nášho letopočtu Rimania žijúci v západonemeckých mestách dnes známych ako Aachen a Wiesbaden vykurovali svoje príbytky a termálne kúpele horúcou pramenitou vodou.

Na Novom Zélande si Maoriovia pomocou zemského tepla pripravovali potravu a v roku 1904 v stredotalianskom meste Larderello
použili geotermálnu energiu na výrobu elektriny. V súčasnosti pomocou pary, ktorá vzniká pod zemským povrchom, vyrába elektrickú energiu 400 elektrární v 30 krajinách sveta, pričom ich celkový výkon je približne 16 gigawattov.  

Tento spôsob výroby elektriny je obzvlášť dôležitý vo vulkanických oblastiach pozdĺž tichomorského Ohnivého kruhu, vrátane Spojených štátov, Mexika, Salvádoru, Islandu, Turecka, Kene, Indonézie, Filipín a Nového Zélandu. Na globálnej úrovni však geotermálna energia predstavuje len 0,5 percenta výroby elektriny. 

Na celom svete sa tento druh energie využíva najmä na vykurovanie bazénov, budov, skleníkov, ako aj celých miest. Voda s teplotou do 200 stupňov Celzia sa čerpá z vrtov hlbokých až 5 000 metrov. Teplo sa následne odoberá a ochladená voda sa cez druhý vrt vracia späť do obehu. 

Dá sa získať všade

Túto metódu zachytávania tepla je možné realizovať na celom svete. Je lacná a čoraz populárnejšia aj v krajinách bez vulkanickej činnosti.  Z Globálnej správy o stave obnoviteľných zdrojov vyplýva, že v súčasnosti je celosvetová kapacita geotermálnych teplární celosvetovo 38 gigawattov, čo je viac ako dvojnásobok kapacity geotermálnych elektrární. 

V súčasnosti sú lídrami v produkcii hlbinnej geotermálnej energie Čína (14 GW), Turecko (3 GW), Island (2 GW) a Japonsko (2 GW). V týchto krajinách sa geotermálna energia využíva na vykurovanie čoraz väčšieho počtu obydlí a skleníkov.

Ďalšie dôležité správy

počasie na severe Anglicka
Neprehliadnite

V Severnom mori sa rozbiehajú gigantické projekty, vďaka ktorým bude mať Európa dosť elektriny