Rusko sa pripravuje na dlhú vojnu na Ukrajine tým, že zvyšuje výrobu zbraní a získava ďalšie vojenské vybavenie. Uviedol to v stredu zástupca generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Mircea Geoana počas zasadnutia Vojenského výboru NATO v Bruseli.

Koniec vojny v nedohľadne

Najvyšší vojenský orgán Aliancie v stredu a vo štvrtok spolu s vojenskými predstaviteľmi Fínska a Švédska zasadá v bruselskom sídle NATO. Náčelníci generálnych štábov spojeneckých krajín majú na programe diskusie o vojne na Ukrajine, situácii na západnom Balkáne a bezpečnostných výzvach, ktorým spojenci čelia v súčasnom globálnom kontexte.

„Putin sa pripravuje na dlhú vojnu zvýšením výroby zbraní a získavaním ďalšieho vybavenia. Rok 2023 bude ťažký a Ukrajinu musíme podporovať dovtedy, kým to bude potrebné,“ cituje vyjadrenie Geoanu tlačová agentúra AFP.

Bývalý šéf rumunskej diplomacie v tejto súvislosti zdôraznil potrebu rozvoja kapacít NATO na priemyselnú výrobu zbraní a munície, ako aj využitie nových technológií, ako je umelá inteligencia, na posilnenie obranných spôsobilostí Aliancie.

Dve percentá ako minimum

„Je rovnako dôležité investovať ešte viac do obrany. Cieľ dvoch percent z rozpočtu stanovený takmer pred desiatimi rokmi sa čoraz viac považuje za spodnú hranicu, a nie za strop pre výdavky na obranu,“ zdôraznil Geoana.

Podľa AFP viaceré členské štáty NATO uvádzajú, že tento cieľ bude upravený na nadchádzajúcom summite, v júli 2023 vo Vilniuse, kde sa bude diskutovať aj o ďalšom posilnení východného krídla Aliancie a o vojenskej situácii na Ukrajine.

Pripravenosť NATO

Predseda Vojenského výboru NATO, holandský admirál Rob Bauer na podujatí v Bruseli zasa uviedol, že je nevyhnutné byť „vždy pripravený na neočakávané udalosti“. Spresnil, že treba politických lídrov 30-členného obranného zoskupenia „čestne informovať“ o silách a slabinách NATO.

„Moderná vojna je dnes o blate a krvi, ale rovnako aj o bitoch a botoch,“ pomohol si Bauer slovnou hračkou, aby odkázal na úlohu počítačových technológií vo vojenskej oblasti.

NATO už v roku 2016 oficiálne uznalo kyberpriestor ako piatu doménu vedenia vojny (popri pozemných, námorných, vzdušných a vesmírnych operáciách), aby mohlo v prípade silného kybernetického útoku zo strany nepriateľa reagovať konvenčnými zbraňami.

Vojenský výbor NATO ako najvyšší vojenský orgán obranného zoskupenia je zložený z náčelníkov generálnych štátov všetkých 28 členských krajín. Výbor sa stretáva najmenej trikrát do roka.

Ďalšie dôležité správy

KK59 Davos - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose 18. januára 2023. FOTO TASR/AP

Secretary General of NATO Jens Stoltenberg is pictured at the World Economic Forum in Davos, Switzerland Wednesday, Jan. 18, 2023. The annual meeting of the World Economic Forum is taking place in Davos from Jan. 16 until Jan. 20, 2023. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Stoltenberg vyzýva na zvýšenie dodávok zbraní pre Ukrajinu