Svet vstupuje do „novej výpočtovej éry“, vyjadril sa generálny riaditeľ aktuálne najhodnotnejšieho výrobcu čipov na svete, spoločnosti Nvidia Jensen Huang. Tržby firmy za posledný kvartál stúpli na 11 miliárd dolárov, akcie sa dostali na rekordné maximum, porástli až o 29 percent. To všetko vďaka rozvoju umelej inteligencie (AI) v poslednom čase.
J. Huang počas svojho hlavného prejavu na fóre Computex na Taiwane povedal, že každý môže byť programátorom, stačí hovoriť s počítačom a ten požadované funkcie spraví za neho. Programátori už vraj nebudú musieť prácne písať riadky kódu, vyhnú sa aj akýmkoľvek chybám či komplikáciám, napríklad pre chýbajúcu bodkočiarku. Informuje o tom web CNBC.
J. Huang predstavil novú superpočítačovú platformu AI s názvom DGX GH200 zameranú na vytváranie generatívnych modelov AI. Generatívna AI je typ technológie, ktorá dokáže produkovať rôzne typy obsahu vrátane textu, obrázkov, zvuku a syntetických údajov.
„Tento počítač sa nestará o to, ako ho naprogramujete, bude sa snažiť pochopiť, čo tým myslíte, pretože má túto neuveriteľnú schopnosť veľkého jazykového modelu. A tak sa programovacia bariéra neuveriteľne zužuje,“ zdôraznil šéf Nvidie.
„Prekonali sme digitálnu priepasť. Každý je programátor. Teraz stačí niečo povedať počítaču.“ Kreatívni profesionáli budú môcť vytvárať obrázky pomocou jednoduchého textového príkazu, zatiaľ čo programátori môžu urýchliť vývoj aplikácií a ich dolaďovanie. Dokonca aj architekti môžu vytvárať 3D modely z 2D pôdorysov.
Generálny riaditeľ J. Huang ďalej uviedol, že generatívna AI je schopná porozumieť aj iným informáciám ako len textu a číslam. „Teraz dokáže pochopiť multimodalitu, v dôsledku čoho môže táto počítačová revolúcia ovplyvniť každé odvetvie.“
Odlišuje sa od tradičných modelov vývoja počítačových aplikácií, ktoré vyžadujú nové spôsoby a nový hardvér na ďalšie prispôsobenie sa. „Každá aplikácia, ktorá existuje, bude lepšia vďaka AI,“ dodal šéf Nvidie.