Výskumy naznačujú, že v porovnaní so staršími generáciami sú generácia X a mileniáli vystavení väčšiemu riziku rozvoja niektorých typov rakoviny. Tento nárast sa pravdepodobne dá pripísať generačným zmenám v stravovaní, celkovom spôsobe života a vplyvu životného prostredia.
Výskumníci z American Cancer Society uviedli, že miera výskytu 17 z 34 najbežnejších typov rakoviny u mladších generácií rastie. Najrizikovejšie sú pre nich rakovina obličiek, pankreasu a tenkého čreva. Ženy patriace do generácie mileniálov majú v porovnaní s baby boomermi vyššie riziko rozvoja rakoviny pečene a žlčových ciest. Hoci počet prípadov stúpa, miera úmrtnosti sa medzi mladšími ročníkmi stabilizovala alebo klesla. Zvýšila sa iba pri rakovine žlčníka, hrubého čreva, semeníkov, maternice a pečene, píše Washington Post.
Vedci sa domnievajú, že za rastúcu mieru môže viacero faktorov vrátane rozmachu obezity či zmien v črevnom mikrobióme spôsobených nezdravou stravou bohatou na nasýtené tuky, červené mäso a ultraspracované potraviny. Vplyv majú aj nadužívanie antibiotík, sedavý spôsob života a zlé spánkové návyky, ako aj environmentálne faktory, akým je vystavenie znečisťujúcim látkam a karcinogénom.
Ďalším problémom je, že rutinné skríningové testy odporúčajú lekári iba pre štyri typy rakoviny — hrubého čreva, krčka maternice, prsníka a pľúc. Čoraz viac ohrozené mladšie ročníky však nespĺňajú potrebné vekové požiadavky. Niektorí odborníci sú proti tomu, aby na testy chodili všetci bez rozdielu, pretože v niektorých prípadoch hrozia falošne pozitívne výsledky, ktoré negatívne vplývajú na psychiku a vedú k zbytočným dodatočným testom a zákrokom. Pre väčšinu rakovín vrátane rakoviny pankreasu navyše neexistujú skríningové testy, čo môže viesť k neskorej diagnostike a obmedzeniu možností liečby.
Experti varujú aj pred nesprávnou diagnózou, ktorá celú situáciu zhoršuje. Niektorým mladým ľuďom so zažívacími ťažkosťami totiž všeobecní lekári namiesto rakoviny mylne diagnostikujú hemoroidy alebo syndróm dráždivého čreva. Je preto dôležité, aby vyhľadali pomoc gastroenterológa, dodala onkologička Rashmi Vermaová.