Ruský prevádzkovateľ ťažby plynu Gazprom začal na pobreží Baltského mora výstavbu rozsiahleho komplexu na spracovanie plynu spoločne s partnerom, ktorým je firma RusGazDobyča. Komplex má byť podľa objemu produkcie najväčším závodom na spracovanie plynu v Rusku a jedným z najväčších na svete, uviedol dnes Gazprom.

Komplex pri prístave Usť-Luga je súčasťou stratégie Gazpromu, ktorej cieľom je zamerať sa viac na spracovanie. Kombinovať preto bude zariadenie na spracovanie plynu a chemický komplex. Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak v prejave pri slávnostnom začatí výstavby uviedol, že komplex pomôže Rusku získať väčší podiel na globálnom trhu so spracovaním plynu a skvapalneným zemným plynom (LNG). Rusko plánuje do roku 2035 strojnásobiť produkciu LNG na 140 miliónov ton ročne a zvýšiť svoj podiel na trhu s LNG na 20 percent.

Výstavba plynovodu Severný prúd 2
Neprehliadnite

Plynovod Severný prúd 2 bude podľa vedenia Gazpromu tento rok dokončený

Komplex by mal byť schopný ročne spracovať 45 miliárd metrov kubických zemného plynu, vyprodukovať 13 miliónov ton LNG, 3,6 milióna ton etánu a až 1,8 milióna ton skvapalneného ropného plynu (LPG). Prvá fáza projektu má byť spustená v roku 2024 a druhá v roku 2025. Ako základný zdroj plynu pre komplex je určený plyn s vysokým obsahom etánu z arktického regiónu Jamal.

Gazprom tiež oznámil, že podpísal dohodu s firmou RusGazDobyča o rozvoji poľa s plynom Tambej na Jamalskom polostrove. Dohoda by mohla byť považovaná za nepriaznivú správu pre ďalšieho ruského veľkého producenta plynu, firmu Novatek. Tá tiež uvažovala o spoločnom rozvoji poľa Tambej s Gazpromom. Novatek vlastní na Jamale závod na pracovanie LNG s ročnou kapacitou okolo 19 miliónov ton, napísala agentúra Reuters.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Podľa svojich stránok sa na globálnych zásobách plynu podieľa 16 percentami. Na celosvetovej ťažbe plynu sa potom podieľa 12 percentami. Je kľúčovým dodávateľom plynu do mnohých európskych krajín vrátane Českej republiky. Kontrolu nad firmou má Kremeľ.