Ruský energetický gigant Gazprom utrpel významné straty v dôsledku vojenskej invázie na Ukrajinu. Je nepravdepodobné, že sa počas nasledujúcich desiatich rokov dostane na úrovne predaja plynu, aké mal predtým, vyplýva z internej správy spoločnosti.
Financial Times informuje, že vývoz spoločnosti do Európy bude do roku 2035 v priemere 50 až 75 miliárd kubických metrov ročne, čo je sotva tretina predvojnovej úrovne. Hoci Gazprom dúfa, že nový plynovod do Číny môže pomôcť nahradiť stratené objemy európskeho exportu, jeho kapacita bude len 50 miliárd kubických metrov ročne a ceny v ázijskej krajine sú oveľa nižšie ako v Európe.
„Hlavnými dôsledkami sankcií pre Gazprom a energetický priemysel je zníženie objemu exportu, ktorý sa obnoví na úroveň z roku 2020 najskôr v roku 2035,“ napísali autori dokumentu. 151-stranová správa, ktorú si objednalo vedenie spoločnosti a bola napísaná koncom minulého roka, patrí medzi doteraz najciteľnejšie priznanie toho, ako západné sankcie uvalené v reakcii na ruskú vojnu poškodili Gazprom a širší ruský energetický sektor. „Je to vážne,“ povedala Elina Ribaková z Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku so sídlom vo Washingtone. „Gazprom je v slepej uličke a oni si to veľmi dobre uvedomujú.“
Podiel Gazpromu na ruskom exporte bude naďalej klesať, pretože namiesto plynu vedeného plynovodmi sa na medzinárodnom trhu dostáva do popredia skvapalnený zemný plyn (LNG). Spoločnosť tak bude mať stále väčšie problémy pri hľadaní nových trhov pre svoju produkciu dopravovanú plynovodmi. „V dôsledku toho, že Gazprom nemá vlastnú technológiu na veľkokapacitnú výrobu LNG, očakáva sa, že jeho rola v plynárenskom priemysle sa zníži,“ napísali autori správy.