Ruský koncern Gazprom dnes v Soči so západoeurópskymi spoločnosťami Eni, EdF a Wintershall podpísal dohodu o novom plynovode South Stream, ktorý má privádzať plyn do južnej a strednej Európy po dne Čierneho mora. O význame dohody svedčí, že na podpise bol prítomný aj ruský premiér Vladimir Putin.
Hlavným akcionárom podniku je Gazprom s polovičným podielom, talianska Eni má pätinový podiel, francúzskej firme EdF a Wintershall, divízii nemeckého koncernu BASF, náleží po 15 percentách. Až dosiaľ sa podpisovali len nezáväzné memorandá, preto ruská tlač dohodu považuje za kľúčový dokument pre ďalší osud ambiciózneho projektu.
South Stream má viesť z juhu Ruska po dne Čierneho mora do Bulharska a odtiaľ do Srbska, Maďarska, Slovinska, Rakúska a Talianska s odbočkami do Chorvátska, Macedónska, Grécka a Turecka. Náklady na projekt sa odhadujú na 15,5 až 25 miliárd eur. Prvá vetva má byť spustená koncom roku 2015, o tri roky neskôr má plynovod dosiahnuť kapacitu 63 miliárd metrov kubických plynov za rok.
Analytici však upozorňujú, že ani po podpise dohody nebude mať projekt vyhrané. Proti hovoria nielen vysoké náklady s dlhou návratnosťou, ale aj váhanie Turecka s udelením potrebného súhlasu pre položenie potrubí vo svojich vodách. Stupňuje sa aj nevôľa Európskej komisie, ktorá sa obáva, aby Moskva pre svoj plynovod nezhatila chystaný konkurenčný plynovod Nabucco, ktorý by mal do Európy okľukou mimo Rusko priviesť plyn od Kaspického mora a znížiť tak závislosť Európskej únie od ruského dodávateľa.
Na rozdiel od plynovodu Nord Stream, ktorým začína prúdiť ruský plyn do Nemecka cez Balt, tak South Stream nemôže počítať s úľavami únie. Moskva sa však chce zbaviť závislosti od Ukrajiny, cez ktorú zatiaľ prúdi 80 percent ruského plynu do Európy a tiež nechce stratiť tvár odstúpením od projektu.
Ruský zámer silne znepokojuje Kyjev, pretože Ukrajine hrozí strata postavenia kľúčovej krajiny pri preprave ruského plynu do Európy a zníženie príjmov z prepravy plynu. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes znovu navrhol postaviť nový ruský plynovod South Stream cez ukrajinské územie. Tento variant by podľa neho stál menej než plánovaná trasa cez Čierne more. Gazprom však zareagoval odmietavo.
V. Janukovyč má v Moskve 24. septembra rokovať s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom, predpokladá sa, že predovšetkým o plyne.
Konflikty medzi Moskvou a Kyjevom už niekoľkokrát ohrozili dodávky ruského plynu európskym zákazníkom, naposledy začiatkom roka 2009. Moskva tieto spory využila ako argument pre výstavbu plynovodov Nord Stream a South Stream obchádzajúcich ruských susedov cez Balt a Čierne more.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com