Ruská spoločnosť Gazprom Nefť, ropná divízia plynárenského gigantu Gazprom, plánuje v budúcom roku udržať rafináciu ropy na stabilnej úrovni približne 41 miliónov ton. Uviedol to vo štvrtok jej šéf Oleg Vedernikov, podľa ktorého firma pokračuje v modernizácii svojich zastaraných rafinérií.

Stabilná produkcia Gazprom Nefť, ktorá okrem iných vlastní najväčšiu ruskú rafinériu v západosibírskom meste Omsk, poukazuje na odolnosť ropného priemyslu v krajine aj napriek sankciám Západu proti Moskve, najtvrdším v nedávnej histórii.

Ruské rafinérie, mnohé vybudované ešte za čias Sovietskeho zväzu, prechádzajú rozsiahlou modernizáciou v snahe zlepšiť kvalitu palív, aby spĺňali ekologické a technologické požiadavky.

Rafinéria v Omsku s kapacitou 400-tisíc barelov ropy denne začala prevádzku v roku 1955 a je najväčšia v Rusku.

Vedernikov novinárom povedal, že spoločnosť plánuje udržať spracovanie ropy v budúcom roku stabilné, pričom môže zvýšiť produkciu paliva.

Uviedol ďalej, že objemy spracovanej ropy v rafinériách v Omsku aj v Moskve za deväť mesiacov do konca septembra 2022 vzrástli medziročne o 3,5 percenta.

Oleg Beľjavskij, šéf rafinérie v Omsku, zase uviedol, že továreň od roku 2008 znížila svoj „vplyv na životné prostredie“ o 40 percent. A do roku 2025 ho plánuje znížiť o ďalších 25 percent.

Dodal, že rafinéria pokračuje v modernizácii po spustení komplexu na hlbokú rafináciu ropy začiatkom tohto roka. V budúcom roku plánuje Gazprom Nefť v závode nainštalovať primárny rafinačný komplex s kapacitou 8,4 milióna ton ročne.

Ďalšie dôležité správy

WA 33 archív Unterreit - Na archívnej snímke logo nemeckého koncernu Uniper, ktoré sa nachádza pri vstupe do firmy v meste Unterreit. Uniper, najväčší nemecký dovozca plynu, ktorý v dôsledku vysokých cien plynu zápasí s finančnými problémami, bol prinútený vziať si núdzový úver vo výške 2 miliárd eur od štátnej rozvojovej banky KfW. Tým plne vyčerpal úverový rámec od KfW. Pre výpadok dodávok z Ruska je firma pod tlakom. Aby dokázala plniť svoje záväzky, musí nakupovať drahý plyn na trhu, čo konc
Neprehliadnite

Nemecký koncern Uniper požaduje od Gazpromu miliardy eur za nedodaný plyn