Celková výška ukrajinského dlhu je podľa Moskvy 3,5 miliardy dolárov (takmer 2,6 miliardy eur). Ruskí predstavitelia síce pôvodne žiadali zaplatenie celého dlhu pred pokračovaním rozhovorov, teraz však podľa Oettingera pristúpili na ďalšie rokovanie, ktoré by sa malo uskutočniť v pondelok v Bruseli.

Podľa Oettingera Ukrajina zaplatila za obdobie, v ktorom nie sú medzi obomi stranami spory o objem dodaného plynu a jeho cene. V danom období ruská štátna spoločnosť Gazprom dodávala Ukrajine plyn za 268,5 dolára (197 eur) za tisíc metrov kubických, v apríli však cenu jednostranne zvýšila na 485 dolárov (takmer 356 eur).

Ukrajina dlhuje Rusku za dodávky plynu od novembra 2013 do mája tohto roku. V piatok ukrajinskí predstavitelia uviedli, že sú ochotní uhradiť dlh za celé obdobie, keby sa vypočítaval z ceny 268,5 dolára za tisíc metrov kubických. Ruská strana však na to zatiaľ nepristúpila.

Ak Rusko do pondelka dostane doteraz zaplatenú časť dlhu, je Moskva podľa Oettingera ochotná pokračovať v ten istý deň v rokovaniach o dlhu za plyn. Eurokomisár očakáva, že pondelkové rokovanie by sa malo týkať aj ceny plynu pre Ukrajinu.

V piatok zástupcovia Ruska a Ukrajiny o cene plynu nerokovali. „Hospodárske vzťahy a dôvera medzi spoločnosťami Naftogaz a Gazprom sú veľmi narušené,“ povedal na tlačovej konferencii ruský minister energetiky Alexander Novak. „Aby sme mohli viesť konštruktívne rozhovory o cene, potrebujeme krok, ktorý by obnovil našu dôveru. Preto čakáme, kým na naše účty príde ukrajinská platba,“ dodal. Podľa neho zatiaľ Gazprom peniaze nedostal, očakáva ich najneskôr v pondelok.

Novak zároveň uviedol, že ak sa nepodarí situáciu urýchlene vyriešiť, bude Rusko od Ukrajiny žiadať platbu za dodávky plynu vopred. Za júnové dodávky by v takom prípade podľa Novaka musel Kyjev zaplatiť už v utorok.

Gazprom na kohútiky (zatiaľ) nesiahol. Čaká do pondelka

Zdroj: SITA/AP

Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan (na snímke) povedal, že Kyjev má záujem situáciu riešiť. „Sme si istí, že najneskôr v pondelok budú peniaze na účte Gazpromu,“ uviedol s tým, že zdržanie nastalo zrejme pri prevodoch medzi jednotlivými bankami.

Prodan zároveň očakáva, že v pondelok sa bude rokovať o ďalších dodávkach plynu na Ukrajinu, ako aj o cene. Kyjev bude podľa neho pri rokovaniach vychádzať z pôvodnej ceny 268,5 dolára za tisíc metrov kubických plynu, ale nebráni sa ani kompromisu. Pokiaľ by však Moskva trvala na cene, ktorú teraz účtuje Kyjevu, obrátila by sa Ukrajina podľa Prodana na štokholmskú arbitráž. Cenu totiž považuje za nespravodlivú.

Kyjev sa snaží zmeniť podmienky dohody z roku 2009 uzavretej za vlády expremiérky Julije Tymošenkovej. Podľa tejto dohody musí Ukrajina kúpiť stanovený objem plynu bez ohľadu na to, či ho potrebuje alebo nie, za cenu 485 dolárov za tisíc metrov kubických, čo je najvyššia cena v Európe. Po tom, čo bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vlani na jeseň odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou, Rusko cenu znížilo až na 268,5 dolára. Po februárovom zvrhnutí Janukovyča však Rusko trvá na platnosti starej zmluvy a starej ceny.