Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom od januára do apríla medziročne znížila dodávky plynu do Európskej únie a Turecka o 26,9 percenta na 50,1 miliardy kubických metrov. Firma zároveň uviedla, že dodávky do Číny prostredníctvom plynovodu Sila Sibíri naopak o 60 percent vzrástli.
Ťažba klesla
Ťažba suroviny v prvých štyroch mesiacoch roka klesla o 2,5 percenta na 175,4 miliardy kubických metrov. Dodávky na domáci trh sa v sledovanom období znížili o 3,7 percenta, najmä kvôli teplému počasiu vo februári.
Gazprom tiež uviedol, že objem plynu v európskych podzemných zásobníkoch koncom apríla predstavoval 6,9 miliardy kubických metrov. Ak chce EÚ dosiahnuť svoj cieľ naplniť tieto zásobníky na 90 percent, potrebuje podľa ruskej firmy ďalších 56 miliárd kubických metrov.
,,Obnova zásob plynu v európskych podzemných zásobníkoch predstavuje veľmi náročnú úlohu," uviedol Gazprom, z ktorého správy cituje agentúra AFP. Gazprom tiež upozornil, že denný objem dodávok má svoje technické limity, a poukázal tiež na to, že množstvo plynu dostupného pre európsky trh výrazne ovplyvňuje rastúci dopyt v Ázii.
Zastavili dodávky
Gazprom minulý týždeň úplne zastavil dodávky plynu do Poľska a Bulharska. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že miestne plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmietli za plyn platiť v rubľoch. Únijné krajiny to označujú za porušenie zmlúv.
Západ chce obmedziť nákup ruských energetických surovín – nechce totiž pomáhať financovať vojnu na Ukrajine. V prípade plynu ale Európska únia nie je jednotná. Podľa plánov Bruselu by sa EÚ napriek tomu už tento rok mohla zaobísť bez dvoch tretín dodávok ruského plynu a ropy. Docieliť to chce posilnením dovozu z ďalších štátov, ako je Katar či Spojené štáty, ďalej rýchlejším zapojením obnoviteľných zdrojov či úsporami energie.
Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Je kľúčovým dodávateľom plynu do mnohých európskych krajín vrátane Českej republiky. Kontrolu nad firmou má Kremeľ.