Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) už nemá možnosť predložiť na rokovanie vlády návrh ministerstva zdravotníctva na transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Dôvodom je súčasný legislatívny stav, v ktorom vláda potrebuje súhlas prezidenta na túto zmenu. Prezident ho vláde neudelil. Povedal to dnes prezident Ivan Gašparovič po stretnutí s predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS).
"Pán minister (Ivan Uhliarik, KDH) síce hovorí, že zo zákona si musí splniť povinnosť, áno, zákon mu to hovorí, ale ústavný zákon dáva mne právo o tom rozhodnúť... Môžem jednoznačne garantovať, že transformácia do vzniku novej vlády nebude," podčiarkol. Premiérka pri tejto príležitosti informovala, že už požiadala šéfa rezortu zdravotníctva, aby pripravil vyhlášku, ktorá by zabezpečila prísne a jasné rozpočtové pravidlá pre nemocnice, ktoré sa v súčasnosti oddlžujú.
"Oddlžovanie musí prebiehať tak, aby sa znovu peniaze nestratili vo vzduchoprázdne, ale aby zabezpečili riadnu zdravotnú starostlivosť," vysvetlila Radičová. Výdavky vyčlenené na oddlženie by podľa nej mali v prvom rade nemocnice nasmerovať na splatenie dlhov voči Sociálnej poisťovni.
Obaja ústavní činitelia sa zhodili na stanovisku, že by teraz približne 2000 lekárov, ktorým plynie výpovedná lehota, malo svoje výpovede stiahnuť. "Pokračovať v rozhovoroch o podobe riešení v zdravotníctve by mali už s novou vládou," dodala I. Radičová.
Lekári výpovede zatiaľ nesťahujú. Žiadajú definitívne zrušenie transformácie zákonom. Na dnešnom brífingu v Bratislave to povedal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár. "Zatiaľ sa výpovede nesťahujú. Vyhlásenie pána prezidenta aj pani premiérky vnímame ako ústretový krok k naplneniu našich požiadaviek. Dnešný krok veľmi napomohol k tomu, aby sme sa v krátkej budúcnosti mohli nejako dohodnúť," povedal M. Kollár. Garancie však podľa neho nestačia, lekári trvajú na zrušení transformácie zákonom. "Bolo by to veľmi dobré východisko k naplneniu ďalších štyroch požiadaviek lekárov a aby sa lekári mohli k 1. decembru vrátiť na svoje pracoviská," poznamenal.
Aby bol súčasný postoj hlavy štátu zakotvený v zákone, prezident navrhol dve riešenia. Prvým je predĺženie realizácie transformácie do konca roka 2012. Druhou možnosťou je vypustenie vety, ktorá tento proces upravuje. Premiérka poukázala aj na variant, ktorý umožňuje obísť hlasovanie v parlamente. "To, čo už je v zákone, je posunutie transformácie do júna, pri výnimočných okolnostiach. A dovolím si tvrdiť, že predčasné voľby výnimočnou okolnosťou sú," povedala s tým, že takýto odsun by umožnil ponechať definitívne rozhodnutie na vládu, ktorá vzíde z predčasných volieb v marci.
Minister Uhliarik po stredajšom (2.11.) rokovaní kabinetu avizoval, že tento mesiac predloží vláde na schválenie stanovy a zakladateľské listiny akciových spoločností v prípade 24 nemocníc. Pripustil však, že hlava štátu má právo zakladateľské listiny nepodpísať.Transformáciou nemocníc by sa mala zaoberať na mimoriadnej schôdzi aj Národná rada SR na návrh opozičného Smeru-SD.
Ilustračné foto na titulke - Pavel Danko