Prezident Ivan Gašparovič už nebude čakať na rozhodnutie ústavného súdu o sťažnosti Jozefa Čentéša, ktorou namietal porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám a ďalších práv. Ešte pred týmto verdiktom hlava štátu rozhodne, či parlamentom zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora vymenuje alebo nevymenuje.
"Či to bude teraz, alebo po sviatkoch, to vám ešte nepoviem. Ale určite rozhodnem skôr, ako som si to sám predstavoval, že budem rozhodovať až po poslednom rozhodnutí ústavného súdu,“ povedal I. Gašparovič. Prezident to potvrdil po dnešnom stretnutí s lídrami ľudovej platformy KDH-Most-Híd-SDKÚ-DS, ktorí apelovali u hlavy štátu, aby J. Čentéša vymenoval.
Prezident svoje rozhodnutie nečakať na verdikt o J. Čentéšovej sťažnosti zdôvodnil okolnosťami, ktoré rozhodovaniu ÚS predchádzajú. Ústavný súd mal rozhodnúť už 20. novembra o Čentéšovej sťažnosti, ale ten namietal zaujatosť dvoch sudcov, takže súd rozhodovanie odložil. Prezident sa dozvedel, že tento J. Čentéšov podnet ÚS prijal a pravdepodobne zmení členov senátu. „Dozvedel som sa aj to, že ústavný súd pôjde zrejme na dovolenky,“ povedal prezident s tým, že nevie, ako dlho budú trvať a potom bude senát študovať tento spis. „To už ja neviem povedať, v akej časovej lehote, ale môže to byť aj niekoľko mesiacov“. Preto zváži túto situáciu a rozhodne.
Prezident nepovedal, či J. Čentéša vymenuje, alebo nie, spomenul len zásadu, ktorou sa bude riadiť. „Na mňa žiaden politický tlak nebude platiť, nebudem ho vnímať,“ vyhlásil s tým, že jeho rozhodnutie bude v súlade s ústavou.
Ústavný súd sa v októbri na žiadosť skupiny poslancov zaoberal výkladom ústavných článkov, týkajúcich sa právomocí prezidenta. Podľa verdiktu ÚS je prezident Slovenskej republiky povinný zaoberať sa návrhom Národnej rady SR na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky, a ak bol zvolený postupom v súlade s právnymi predpismi, v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade SR, že kandidáta nevymenuje.
Nevymenovať kandidáta môže prezident len ak nespĺňa zákonné predpoklady na vymenovanie alebo pre závažnú skutočnosť, vzťahujúcu sa na kandidáta, ktorá dôvodne spochybňuje jeho schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie alebo celého orgánu, ktorého má byť vrcholným predstaviteľom, uvádza sa v rozhodnutí ústavného súdu. Podľa rozhodnutia prezident uvedie dôvody nevymenovania, pričom tieto nesmú byť svojvoľné.
Ilustračné foto na titulke - SITA / Marián Peiger