Aktualizované 14.10.2011 o 15:57 o reakcie
Slovensko bude mať ešte pred predčasnými voľbami novú vládu. Jej zloženie môže byť také, ako sa očakávalo, teda zo súčasných vládnych strán bez SaS na čele s Ivetou Radičovou, ale kabinet bude musieť opäť prejsť formálnymi procedúrami – pripraviť programové vyhlásenie a požiadať parlament o dôveru. Vyplýva to z dnešného rokovania premiérky a prezidenta Ivana Gašparoviča. Prezident sa chce v pondelok stretnúť so všetkými politickými stranami a pripúšťa aj úradnícku vládu. Smer-SD už odkázal, že chce zostať v opozícii.
„V pondelok doobeda zvolám predsedov všetkých parlamentných strán, aby sme sa dohodli na ďalších krokoch. Či niekto bude schopný zostaviť novú vládu, ktorá by mala byť, samozrejme, väčšinová, a či sa dohodnú aj na vláde menšinovej. Inak ďalší krok je, že prichádza do úvahy, aby som sám zostavil úradnícku vládu," tvrdil. Premiérka sa po schôdzke nevyjadrila.
Prezident musí podľa ústavy odvolať kabinet I. Radičovej, keďže v parlamente v spojenom hlasovaní o eurovale nezískal dôveru. Zároveň ústava hovorí, že v prípade demisie vlády má hlava štátu povinnosť staronovú vládu poveriť výkonom funkcií, až kým nevymenuje nového premiéra. To by ale podľa prezidenta platilo v prípade, keby vláda abdikovala, a nie keď padne v parlamente.
Ak by sa I. Radičová chcela vyhnúť predkladaniu programu a hlasovaniu v snemovni, mala radšej podať demisiu ako nechať poslancov, aby vláde nevyslovili dôveru, odkázal prezident. Podľa neho by bolo najlepšie, keby bola premiérka abdikovala a bola by až do vymenovania nového viedla súčasný kabinet okrem tých členov, ktorých sama namietala. Ide o štyroch ministrov SaS - Jozefa Mihála, Juraja Miškova, Ľubomíra Galka a Daniela Krajcera.
Nový predseda parlamentu Pavol Hrušovský ale naznačil, že s prezidentovým výkladom ústavy možno polemizovať. „Vzniknutá situácia si vyžaduje sadnúť, diskutovať a hľadať riešenie a nevynášať nejaké predčasné rozhodnutia. Preto nechcem zaujímať definitívne stanovisko k názoru pána prezidenta," dodal.
Ústava nedáva prezidentovi žiadny termín, dokedy má premiérku a ministrov odvolať. Dnes tak neurobil. Úradníckeho premiéra by teoreticky I. Gašparovič vymenovať mohol, keďže sa nemusí pri výbere predsedu vlády riadiť pomermi v parlamente. Aj úradnícka vláda by ale musela do 30 dní od vymenovania požiadať poslancov o vyslovenie dôvery.
Šéf Smeru-SD Robert Fico dnes zopakoval, že nemá záujem vstupovať do novej vlády a plánuje zostať až do marcových volieb v opozícii. "Opozícia sa tohto zúčastňovať nebude,“ poznamenal. Kabinet vládnuci do marca by podľa neho mal mať len „udržiavací status“. Úradnícku vládu nepovažuje za reálnu. "Neviem si predstaviť, že by sa našla zhoda na podporu akejsi vlády technokratov," dodal.
Prezident bol počas vládnej krízy okolo eurovalu na návšteve v Ázii, domov sa vrátil až v noci na dnes.
Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko