Prezident Ivan Gašparovič podľa svojho hovorcu počká na všetky verdikty ústavného súdu v súvislosti s doterajším nevymenovaním zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, aby sa vyčistil stôl a až potom sa rozhodne, či ho do vedenia prokuratúry vymenuje. "Nezabúdajme na to, že je tam aj podnet samotného pána Čentéša, ktorý žiada ústavný súd, aby povedal, či boli alebo neboli porušené jeho ústavné práva. Až keď ústavný súd rozhodne o tomto podnete pána Čentéša, až potom začne plynúť tzv. primeraná lehota," uviedol hovorca prezidenta Marek Trubač v relácii STV O päť minút dvanásť.
Prezidentovi okrem toho zatiaľ chýba aj odôvodnenie verdiktu pléna ústavného súdu, ktorý padol v stredu na základe podnetu skupiny poslancov. Podľa tohto rozhodnutia je prezident Slovenskej republiky povinný zaoberať sa návrhom Národnej rady SR na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky a ak bol zvolený postupom v súlade s právnymi predpismi, v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade SR, že kandidáta nevymenuje. Ústavný súd zverejnil len výrok pléna - do prezidentského paláca ešte nedoručili výklad so zdôvodnením, na základe ktorého by mohol I. Gašparovič vo veci kandidáta na šéfa prokuratúry konať. M. Trubač upozornil, že parlament 17. júna 2011 zvolil len kandidáta na vymenovanie za generálneho prokurátora, ktorého podľa článku ústavy prezident vymenúva. "To znamená, že ho vymenuje alebo nevymenuje," dodal
Úplne inak sa na situáciu pozerá samotný J. Čentéš. Prezidentovi podľa neho nič nebráni v tom, aby ho v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov vymenoval za generálneho prokurátora. "Moja voľba bola zákonná a legitímna a ďalšie otáľanie je len predlžovaním súčasného, podľa môjho názoru neústavného a nezákonného stavu," vyhlásil a pripomenul, že SR nemá obsadenú jednu z najdôležitejších ústavných funkcií.
Skutočnosť, že prezident ešte o prípadnom vymenovaní J. Čentéša nerozhodol, dnes M. Trubač zdôvodnil tým, že doteraz nebola žiadna voľba generálneho prokurátora tak rozporuplná a spochybňovaná, ako tá zo 17. júna 2011. "O tom, že okolo tejto voľby, okolo pána Čentéša je veľa otáznikov, svedčí aj množstvo podnetov, ktoré sú na ústavnom súde. Aj z takéhoto dôvodu je teda prirodzené a úplne samozrejmé, že prezident republiky - ak má rozhodnúť zodpovedne, počká na verdikty ústavného súdu," povedal.
J. Čentéš tvrdí, že ústavný súd dvakrát potvrdil ústavnosť a legitimitu jeho voľby. Argumentuje tým, že ústavný súd odmietol ústavnú sťažnosť Dobroslava Trnku, ktorou spochybnil jeho zvolenie. "Ak ústavný súd konštatoval legitimitu a ústavnosť mojej voľby, tak podľa môjho názoru túto skutočnosť by mali rešpektovať všetci občania SR, vrátane orgánov verejnej moci, a nemali by túto voľbu spochybňovať, " povedal J. Čentéš a pripomenul nepísané pravidlo, že rozhodnutia ústavného súdu sa nekomentujú, ale rešpektujú.
J. Čentéš sa ohradil voči možnosti, že by bol stranícky kandidát a že voľba bola spolitizovaná. Proces voľby uskutočnil parlament. "Ktorý ja neriadim, nemám dosah na neho a pripadá mi to ako nevhodné a nie na mieste, aby som ja zodpovedal za to, akým spôsobom prebehla voľba v národnej rade," dodal. Ani skartovanie výpovede poslanca Igora Matoviča nepovažuje za dôvod na jeho nevymenovanie za generálneho prokurátora. J. Čentéš sa obhajuje, že išlo o neúmyselné, jednorazové a náhodné konanie. "Vylučujem moju vedomosť," dodal. I. Matovič výpoveď zopakoval a potvrdil, že vypovedal rovnaké skutočnosti. Aj J. Čentéšovi nadriadení udalosť vyhodnotili len ako ľudské pochybenie.
Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko