„Vstup do politiky je jediný zákonný spôsob ako môže občan presadzovať svoj názor a pohľad na život tejto spoločnosti a získať si tak podporu a sympatie ostatných spoluobčanov. Ak dospejem k presvedčeniu, že moje názory zdieľajú viacerí občania a je záujem ich aplikovať do praxe (napr. zákonov tejto krajiny), nevylučujem v budúcnosti ani vstup do politiky,“ napísal T. Gašpar.

Rodina s Bödörom

Sľúbil, že sa vyjadrí aj k udalostiam po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Práve tie viedli k jeho predčasnej rezignácii v máji 2018.

Policajného exprezidenta podozrievali, že na jeho pokyn lustrovali J. Kuciaka v policajnej databáze. Informácie o ňom sa mali dostať k nitrianskej skupine Bödörovcov, ktorá je s T. Gašparom rodinne prepojená.

Úniku informácií smerom k nim napovedá aj incident z decembra minulého roka, keď sa NAKA údajne chystala zatknúť Norberta Bödöra, no ten prišiel ešte predtým na políciu sám s tým, že chce vypovedať. Nakoniec uviedol, že o vražde J. Kuciaka a jeho partnerky nič nevie.

N. Bödör by podľa medializovaných informácií mohol stáť za sledovaním nielen J. Kuciaka, ale aj ďalších novinárov.

Viaceré prešľapy

T. Gašpar po rozhovore s premiérom Petrom Pellegrinim odstúpil s odôvodnením, že nechce, aby bol policajný zbor pod atakom verejnosti. Pod jeho vedením však došlo k viacerým pochybeniam pri vyšetrovaní vrážd J. Kuciaka a jeho partnerky. 

Tvrdil, že šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer nebol na mieste činu. Neskôr musel uznať, že sa tam R. Krajmer nachádzal. Uviedol však, že tam bol z presných policajných dôvodov, ktoré súvisia s vyšetrovaním veci. R. Krajmer sa nakoniec rozhodol odstúpiť. 

Ďalším pochybením vo vyšetrovaní vraždy novinára, ku ktorému za Gašparovho šéfovania došlo, bola obhliadka miesta činu patológom ktorý na to – narozdiel od súdnych lekárov – nie je kvalifikovaný.

Po rezignácii šiel T. Gašpar do Českej republiky, kde radil ministovi vnútra Janovi Hamáčkovi. Český minister za tento krok zožal u susedov kritiku a spoluprácu s T. Gašparom nakoniec ukončil. Exprezident policajného zboru to skúšal aj ako poradca slovenskej ministerky vnútra Denisy Sakovej. Aj v tejto funkcii však v januári 2019 skončil.

V súčasnosti T. Gašpar spolupracuje na vytvorení bezpečnostného inštitútu, platforme združujúcej odborníkov, ktorá má zároveň publikovať komentáre a analýzy.