Garancie za finančné prostriedky, ktoré si na trhu požičia záchranný fond eurozóny (EFSF), sa budú započítavať do hrubého dlhu krajín zaručených za záväzky fondu. Vo štvrtok o tom informoval štatistický úrad EÚ Eurostat. Členské štáty eurozóny garantujú fondu záväzky v sume do 440 miliárd eur, ktoré sú rozdelené medzi jednotlivé krajiny podľa ich kapitálového podielu v Európskej centrálnej banke (ECB).
EFSF poskytne krajine, ktorá je odrezaná od finančných trhov, úver a ten sa bude tiež započítavať do jej hrubého dlhu, informoval Eurostat. Ako ďalej uviedol, všetky príjmy ako úroky, marže a servisné poplatky plynúce z toho, že fond poskytne problémovej krajine úver, poputujú na národné účty garantujúcich krajín. "Podiel takýchto príjmov bude mať pozitívny dopad na vládne prebytky alebo deficity členských štátov," uviedol Eurostat.
Európsky fond finančnej stability vznikol v reakcii na nestabilitu, ktorú vyvolala grécka dlhová kríza. Ide o súčasť systému záruk jednotlivých členských štátov eurozóny v celkovej sume 440 miliárd. eur. Ďalšie prostriedky poskytne Európska komisia a Medzinárodný menový fond. O pôžičku fondu v sume 85 miliárd eur zatiaľ požiadalo Írsko.
Vzhľadom na snahu udržať najvyšší rating fondu však suma, ktorú môže fakticky požičať krajinám v problémoch, dosahuje zhruba 250 miliárd eur. Na pokraj svojich kapacít by sa mechanizmus dostal v prípade, ak by o pomoc požiadali ďalšie problémové štáty eurozóny ako Portugalsko a Španielsko. O posilnení efektívnej úverovej kapacity EFSF rokovali minulý týždeň ministri financií eurozóny, ich schôdzka však skončila bez konkrétnych záväzkov.
Ilustračné foto na titulke - SITA/AP