V roku 1985 podnietil prudký nárast dolára päť krajín – Francúzsko, Japonsko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty a vtedajšie západné Nemecko – aby sa spojili, oslabili americkú menu a pomohli znížiť obchodný deficit USA.
Táto dohoda nazývaná "Plaza Accord" spôsobila pokles dolára o 25 percent v priebehu nasledujúceho roka. K spoločnému zásahu podľa tohto vzoru však zrejme nedôjde.
Hoci sa japonský minister financií Shunichi Suzuki zhodol s niekoľkými ďalšími ministrami, že agresívna menová politika USA bude mať vážne následky, koordinovaná intervencia podporená nebola.
Suzuki pohrozil ďalšou intervenciou nákupu jenov, no aj tak nedokázal zabrániť poklesu tejto meny na 32-ročné minimum voči doláru.
USA nemá záujem
Vzhľadom na to, že v súčasnosti USA nemajú záujem o vytvorenie takejto dohody, ostatné krajiny musia nájsť spôsoby, ako zmierniť dopady silného dolára.
Americká ministerka financií Janet Yellenová povedala, že Spojené Štáty nepodporujú spoločné kroky, pričom uviedla, že celková sila dolára je prirodzená a je spôsobená rôznym tempom sprísňovania menovej politiky v jednotlivých krajinách.
Silný dolár už prinútil niektoré rozvíjajúce sa ekonomiky zvýšiť úrokové sadzby, aby ochránili svoje meny aj za cenu ochladenia ekonomického rastu, čo spôsobilo značný odlev kapitálu.
Problémy pre ázijské krajiny
Zvyšuje sa potreba vybudovať likvidné rezervy, povedal Sanjaya Panth, zástupca riaditeľa MMF pre Áziu a Tichomorie. Situácia ázijských ekonomík je však odlišná od tej spred 20-tich rokov, keďže krajiny nahromadili zahraničné rezervy, vďaka ktorým sú odolnejšie voči vonkajším šokom, dodal.
Aj napriek tomu bola Kórejská centrálna banka nútená zvýšiť úrokové sadzby, keďže septembrový pokles wonu voči doláru o 6,5 percenta zvýšil dovozné náklady.
Japonský jen sa prepadol na 32-ročné minimum, čo podnietilo Japonsko, aby prvýkrát od roku 1998 intervenovalo v prospech jenu jeho nákupom. Guvernér Bank of Japan však naďalej vylučuje možnosť zvýšenia úrokových sadzieb, keďže jeho zámerom je udržať náklady na pôžičky veľmi nízke.
Japonskí politici uviedli, že ich cieľom nie je držať jen na určitej úrovni, ale že sa namiesto toho zamerajú na zmiernenie jeho volatility.