Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk krajín G20 hľadali v škótskom meste St. Andrews koncom uplynulého týždňa východiská z krízy a spôsob, ako reformovať finančný systém. Na konkrétnych opatreniach sa síce nezhodli, no stanovili harmonogram koordinovaného postupu.
Účastníci stretnutia skonštatovali, že ekonomická a finančná situácia sa zlepšila vďaka koordinovanej odpovedi na krízu. No pripomenuli, že oživenie nie je rovnomerné a naďalej závisí od podpory jednotlivých štátov, pričom obavy v súčasnosti vzbudzuje predovšetkým vysoká nezamestnanosť. „Aby sa globálne hospodárstvo a finančný systém ozdravili, dohodli sme sa, že zachováme podporu, až kým nebude oživenie isté,“ zhodli sa ministri a guvernéri v záverečnom komuniké.
No podľa internetovej stránky denníka Independent nie je zhoda až taká jasná, ako by sa zdalo. Pripomína, že Austrália a Nórsko začali pomaly sprísňovať monetárnu politiku. Austrália zvýšila v septembri úrokové miery dvakrát a Nórsko ako prvá európska krajina minulý mesiac tiež zvýšila úrokové sadzby. Navyše nová nemecká vláda, ktorá vo voľbách sľúbila zlepšenie stavu verejných financií, začína uvažovať o takzvanej exit stratégii. Britská vláda síce hovorí o stimuloch, no už od začiatku budúceho roku sa niektoré z nich začnú vytrácať, píše stránka Independent.co.uk. Indický premiér Manmohan Singh začiatkom týždňa oznámil, že krajina začne v budúcom roku odbúravať fiškálne stimuly. Vláda totiž predpokladá, že hospodárstvo tretej najväčšej ázijskej ekonomiky vzrastie o sedem percent.
Spoločný postoj nezaujali účastníci summitu v otázke zavádzania nových opatrení do finančného systému. Britský premiér Gordon Brown na stretnutí opäť navrhol, aby sa v globálnom meradle zaviedli dane na finančné transakcie. Podľa neho je neakceptovateľné, aby si banky užívali úspech, zatiaľ čo daňoví poplatníci majú niesť náklady za zlyhanie bánk.
Podľa agentúry Bloomberg G. Brown navrhol aj ďalšie alternatívy, ako získať zdroje na prípadné budúce záchrany bánk. Napríklad zavedenie poistenia pre banky, ktoré by odzrkadľovalo ich rizikovosť. Zavedenie dane na transakcie sa nepozdávalo Kanade ani USA, no získalo sympatie Francúzska.
V spoločnom komuniké sa však ministri a centrálni bankári dohodli na zavedení nového mechanizmu koordinovaného postupu s cieľom dosiahnuť silný, udržateľný a vyrovnaný rast. Do konca januára 2010 sa tak majú vypracovať národné a regionálne ekonomické plány a projekcie. Zástupcovia G20 ich chcú do apríla spoločne vyhodnotiť, a to za pomoci Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky. Následne plánujú vytvoriť spoločné odporúčania a opatrenia, ktoré by mali pomôcť k dosiahnutiu vyváženého rastu.
Foto na titulke - SITA/AP