Globálne hospodárske oživenie postupuje podľa skupiny krajín G20 vďaka vládnym zásahom lepšie , ako sa očakávalo. Medzi jednotlivými časťami sveta sú ale rýchlostné rozdiely, ktoré si zrejme vyžiadajú individuálny prístup. Vyplýva to zo záverečného komuniké po včerajšej schôdzke ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk skupiny G20, ktorá predchádzala víkendovému zasadnutiu Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky.
Podľa skupiny G20 už niektoré krajiny upúšťajú od podporných opatrení, v iných je ale stále vysoká nezamestnanosť ,,V ekonomikách, ktorých rast závisí na štátnej podpore, ktorá je v súlade s udržateľnými verejnými financiami, by mala byť táto podpora zachovaná, pokiaľ oživenie nevezme pevne do svojich rúk súkromný sektor a nezíska pevnejšie základy," uviedla skupina v komuniké, ktorého text zverejnila agentúra Reuters.
Komuniké neobsahuje priamu zmienku o súčasnej gréckej dlhovej kríze. Krajina, ktorej hrozí štátny bankrot, včera požiadala ostatné štáty eurozóny a MMF o čerpanie pomoci v objemu až 45 miliárd eur. Text vydaný po schôdzke nespomína ani súčasný spor medzi Čínou a Spojenými štátmi, ktoré Peking obviňujú zo zámerného podhodnocovania meny. Skupina uviedla, že sa bude naďalej usilovať o odstránenie nerovnováh v globálnom obchode.
Ministri a guvernéri v piatok okrem toho jednali o regulácii finančného sektoru, v ktorej medzi krajinami panujú veľké rozpory. MMF tento týždeň navrhol nové dane pre banky, z ktorých by sa hradili prípadné náklady na ich záchranu, ak by sa ocitli v problémoch. Podobným návrhom sa v súčasnosti zaoberá i americký Senát.
Agentúra AFP s odvolaním sa na kanadského ministra financií napísala, že ministri v piatok nedospeli k zhode ohľadne nových daní pre banky. Krajiny G20 však uviedli, že budú pracovať na tom, aby banky niesli spravodlivý a podstatný podiel na akejkoľvek záťaži spojenej s nápravou finančného systému zo strany vlád.
Skupina G20 vznikla v roku 1999. Združuje Európsku úniu a ďalších 19 krajín sveta a predstavuje zhruba 90 percent výkonu svetového hospodárstva. Jej význam v poslednej dobe kvôli globálnej kríze výrazne vzrástol na úkor skupiny siedmich najbohatších krajín sveta a Ruska, G8. Na rozdiel od nej sú členmi G20 aj významné rozvíjajúce sa ekonomiky, ako napríklad Čína, India či Brazília. Cieľom včerajšieho zasadania bol vytvoriť podklady pre júnové stretnutie lídrov skupiny G20 v Kanade.
Foto na titulke - SITA / AP