V juhokórejskej metropole Soul sa dnes zišli najvyšší predstavitelia dvadsiatky ekonomicky najvýznamnejších krajín sveta G20. Hoci je svetové hospodárstvo, zdá sa, už z najhoršieho vonku, v Soule sa očakávajú pomerne živé rokovania. Zástupcovia štátov budú jednať najmä o problémoch výmenných kurzov, ktorých zámerné oslabovanie môže vyústiť až do ,,menovej vojny". Diskutovať by mali aj o možnostiach riešenia obchodných nerovnováh v svetovej ekonomike.
Summit budú sprevádzať aj spory ohľadne plánu Washingtonu podporiť americkú ekonomiku mohutným pumpovaním nových peňazí do obehu, čo by mohlo vo svete vyvolať rôzne negatívne dopady. Zámer centrálnej banky USA nakupovať vo veľkom vládne dlhopisy ostro kritizuje viacero krajín vrátane Číny a Nemecka. Prezident Barack Obama sa bude snažiť nepriaznivý dojem zmierniť a plán svetovým vodcom ,,predať".
Pozorovatelia nepredpokladajú, že by sa summit dohodol na nejakých konkrétnych cieľoch pre prebytky a deficity obchodných a platobných bilancií, ako to pred posledným kolom globálnych finančných stretnutí presadzovali Spojené štáty proti silnému odporu Číny a Nemecka.
Žiadne pevné ciele sa neočakávajú ani pri znižovaní rozpočtových deficitov, v oblasti menovej politiky či výmenných kurzov. Summit tak zrejme potvrdí to, na čom sa už zhodli prípravné stretnutia ministrov financií G20 a Rady pre hospodársku spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC). Hlavným výsledkom zrejme bude zhoda na nutnosti predísť devalváciám motivovaným získaním obchodných výhod a výzva štátom, ktoré ako Čína obmedzujú kurzové pohyby svojich mien, aby prešli na trhom určované kurzy.
Foto na titulke - SITA / AP