Prezident Nicolas Sarkozy dnes načrtol priority Francúzska ako predsedníckej krajiny skupín G20 a G8. Požaduje zavedenie dane na medzinárodné finančné transakcie, reformu medzinárodného menového systému a reguláciu komoditných trhov. Francúzsko je na čele skupiny G20 od vlaňajšieho novembra a na čele G8 od 1. januára.
V dnešnom prejave Sarkozy uviedol, že Francúzsko preskúma, ako by najchudobnejšie krajiny mohli využiť finančné nástroje, aby sa zabezpečili proti prudkému zdraženiu cien potravín alebo zlej žatve. "Ak nič neurobíme, riskujeme, že v najchudobnejších krajinách vypuknú nepokoje z dôvodu nedostatku potravín a že to bude mať veľmi negatívne vplyvy na rast globálnej ekonomiky." Prudký nárast cien potravín v posledných mesiacoch je jednou z príčin, prečo sa ceny komodít ocitli na agende skupiny G20.
Francúzsky prezident navrhuje vytvorenie všeobecných pravidiel na reguláciu komoditných trhov, ktorá by mala obmedziť volatilitu ich cien, predovšetkým ropy a potravín. Zdôraznil, že neexistuje dôvod, prečo by nemali byť komoditné trhy regulované podobne ako finančné trhy, a odmietol obvinenia z intervencionismu. Dodal, že nechce zničiť trh s komoditnými derivátmi, len ho regulovať. Podľa Sarkozyho finančné špekulácie prispeli k prudkému zdraženiu komodít.
Francúzsko tiež podporuje zavedenie dane na medzinárodné finančné transakcie, uviedol Sarkozy. Paríž ju totiž považuje nielen za morálnu, ale aj za užitočnú. Môže totiž znížiť špekulácie a je jedným zo spôsobov, ako získať peniaze na medzinárodné projekty. Sarkozy priznal, že existuje veľký odpor proti takejto dani. "Preto sme pripravení rokovať o inom riešení, aj keď táto daň je podľa mňa najlepším receptom."
Medzi najväčšie priority Francúzska patrí aj reforma medzinárodného menového systému, v rámci ktorej by sa zvýšila kontrola kapitálových tokov a zmenil pomer síl v medzinárodných inštitúciách v prospech rozvíjajúcich sa ekonomík. Sarkozy zároveň zdôraznil, že Francúzsko nespochybňuje úlohu dolára ako hlavnej svetovej reformnej meny. "Francúzsko nechce spochybňovať dolár, ktorý má stále prominentné postavenie a musí byť silnou menou." Dodal, že dolár zostane dominantnou menou.
Foto na titulke - SITA / AP