Skupina hlavných svetových ekonomík G20 je odhodlaná urobiť všetko pre to, aby dlhová kríza v eurozóne neohrozila stabilitu bánk a finančného systému. Po pracovnej večeri to vo Washingtone uviedli jej zástupcovia napriek tomu, že pôvodne žiadny mediálny výstup neplánovali. Centrálne banky krajín G20 budú naďalej dodávať komerčným bankám likviditu a zároveň dohliadnu na to, aby finančné domy boli dostatočne kapitalizované. Skupina tiež sľubuje, že posilní európsky záchranný fond EFSF.
„Zaväzujeme sa, že urobíme všetky potrebné opatrenia, aby sme ochránili stabilitu bankových systémov a finančných trhov,“ uviedla skupina v komuniké po včerajšom jednaní. Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk štátov G20 sú pod tlakom investorov, ktorí chcú vedieť, ako rýchlo je možné krízu vyriešiť. Hlavné rokovanie G20 sa bude konať dnes večer.
Pod výrazným tlakom sa podľa očakávaní ocitla Európa, od ktorej Spojené štáty i dalšie krajiny žiadajú, aby svoju krízu riešila rýchlo a dôrazne. Pomoc Európe zvažujú kľúčové rozvojové krajiny združené v skupine BRICS, zatiaľ ale nič konkrétne neponúkli a nie je ani isté, či tak vôbec urobia.
Dlhová kríza v eurozóne je v súčasnosti hlavnou príčinou spomalenia celej globálnej ekonomiky. Najviac zasiahla európske banky, a z nich najmä tie, ktoré majú v portfóliu väčší podiel gréckych dlhopisov. To sa týka hlavne bánk z Nemecka a Francúzska. Akcie týchto bánk v posledných mesiacoch výrazne oslabili, zatiaľ čo najzadlženejším krajinám Európy vzrástli náklady na obsluhu štátneho dlhu.
Ministri krajín G20 naznačili, že pracujú na posilnení záchranného fondu EFSF, ktorý má teraz k dispozícii vo forme úverov a záruk za ne asi 440 miliárd eur. Členské krajiny podľa komuniké prijmú kroky k zvýšeniu flexibility EFSF a zaistia, aby do nasledujúcej schôdzky G20, ktorá bude v októbri, mal záchranný fond väčšiu akcieschopnosť. Podrobnosti k posilneniu EFSF zatiaľ nie sú známe, i keď francúzsky minister financií François Baroin naznačil, že by sa mohli využiť úvery. To Európe navrhovali aj Spojené štáty.
Jeden z amerických predstaviteľov podľa agentúry Reuters po schôdzke G20 povedal, že na rokovaní bolo vidieť snahu situáciu čo najrýchlejšie riešiť. Konkrétny mechanizmus, ako objem záchranného fondu EFSF zvýšiť, sa ale vraj neriešil.
Časť krajín G20 ešte pred rokovaním vyzvala Spojené štáty a eurozónu, aby podnikli rozhodné kroky a pomohli tak zabrániť hlbokej a dlhotrvajúcej recesii globálnej ekonomiky. Spojené štáty, rovnako ako ďalšie vyspelé štáty s vysokým deficitom verejných financií, by mali prekonať zostávajúce prekážky a dať si svoje financie do poriadku. Opatrenia majú byť také, aby sa deficit už v strednodobom výhľade znižoval.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch