Začína s brazílskou ekonomikou. Ekonómovia sa zhodujú, že veľké športové udalosti majú na hospodársku produkciu usporiadateľskej krajiny zanedbateľný vplyv. Peniaze na výstavbu infraštruktúry, také obľúbené medzi politikmi, si nikto nepričaruje, musia sa niekde vziať. Klesá aj produktivita.
Brazílska vláda niektoré dni vyhlásila za štátne sviatky, aby uľavila verejnej doprave. Pred duelom Brazílie s Kamerunom, ktorý pripadol na 23. júna, sa metropola Brasília premenila na mesto duchov. Obavy z dopravného kolapsu prinútili štátne inštitúcie i súkromné firmy pustiť zamestnancov z práce skôr.
Obchodná federácia Sao Paulo uvádza, že strata, ktorá vyplýva zo zníženia produkcie krajiny kvôli šampionátu, dosahuje 30 miliárd realov (takmer 10 miliárd eur). To je rovnaká suma, aká sa spolu vynaložila na všetky investície do šampionátu. Stratu neznižujú ani príjmy z turizmu, ktoré sa podľa vládnych odhadov vyšplhajú na 6,7 miliárd realov (2,23 miliardy eur). Futbaloví fanúšikovia totiž odrádzajú ostatných turistov, ktorí sa chcú vyhnúť davom a majú obavy zo zvýšených cien.
Gelsa Limaová, ktorá vedie stánok s občerstvením v Natale, hlavnom meste štátu Rio Grande do Norte, sa sťažuje, že obchody nie sú oveľa lepšie ako obvykle. Odhady ministerstva pre cestovný ruch, že krajinu tento rok navštívi o tri milióny turistov viac ako vlani, sú zrejme príliš optimistické.
Hostiteľské mestá získali lepšiu infraštruktúru (hoci mnohí pochybujú, či to bolo nevyhnutné). Natal má nové pekné letisko. Taxikári v Recife si pochvaľujú lepšiu dopravnú situáciu, ktorú priniesol nový nadjazd spájajúci sever a juh mesta. Brasília, Curitiba a Salvador majú nové cesty spájajúce mestá s letiskami.
Nie všetky projekty sa však stihli dokončiť včas, čo býva u hostiteľských miest obvyklé. Z desiatich dopravných projektov plánovaných pre mesto Curitiba sa dokončila jen spomenutá cesta na letisko, hovorí Olga Firkowskiová z univerzity v Paraná.
Zástancovia šampionátu sa ale nemôžu sťažovať. Okrem dopravnej zápchy v Sao Paule alebo rozkopaných ulíc v Natale sa nestretli so žiadnymi väčšími nepríjemnosťami. Lietadlá lietajú načas, fanúšikov k štadiónom rozvážajú autobusy. Adrian Richardson, fanúšik z Kalifornie, uznáva, že cesty sú v horším stave a policajné jednotky sú početnejšie ako na predchádzajúcom šampionáte v Juhoafrickej republike. Dodáva však, že „večierky sú lepšie tu“.
Aktivisti, ktorí dúfali, že problémy s organizáciou budú rozbuškou podobných demonštrácií, ako to bolo vlani v júli, keď na brazílskych uliciach protestoval milión ľudí, sú sklamaní. V uliciach je nasadených 147-tisíc policajtov a vojakov, takže sa nemožno čudovať, že demonštrácie sú pokojné a účastníkov je menej, než sa očakávalo.
Ale brazílska prezidentka Dilma Rousseffová by sa tým nemala utešovať. Spolustraníci, ktorí nedávno potvrdili jej kandidatúru v nadchádzajúcich voľbách, varovali pred politizáciou šampionátu. Teraz si kvôli klesajúcej popularite Rousseffovej možno želajú, aby organizácia majstrovstiev predsa len mala politický vplyv.
Ak niekto vďaka majstrovstvám získava politické body, sú to miestne vlády. Šampionát ale ukazuje, že v ňom ide predovšetkým o futbal – a všetko ostatné ide bokom.