Z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima Daiiči, zničenej prílivovou vlnou cunami v roku 2011, uniklo 300 ton vysoko rádioaktívnej vody. Ide o zatiaľ najväčší únik z niektorej zo stoviek skladovacích nádrží elektrárne, informovala agentúra AP.
Podľa spoločnosti Tepco, ktorá elektráreň prevádzkuje, unikla kontaminovaná voda z oceľovej skladovacej nádrže. Spoločnosť zatiaľ nevie, ako a kadiaľ voda vytiekla, ale má podozrenie, že sa tak stalo cez ventil vedúci do odtokového koryta okolo nádrže.
Hovorca Tepco Masajuki Ono povedal, že uniknutá voda sa vsiakla do pôdy po tom, čo jej väčšina pretiekla cez bariéru z vriec s pieskom okolo nádrže.
Úroveň radiácie vo výške asi 50 centimetrov nad kalužou uniknutej vody predstavovala zhruba 100 milisievertov za hodinu, čo je päťnásobok povolenej ročnej dávky, ktorej môžu byť vystavení pracovníci elektrárne. Tí zvyšky vody z nádrže a z kaluže prečerpali do iných nádrží.
Fukušimskú elektráreň po mohutnom zemetrasení a následnej vlne cunami z roku 2011 postihlo niekoľko ďalších menších únikov. Od vlaňajška voda unikla zo štyroch nádrží, ale terajší únik je čo do objemu podľa M. Ona zatiaľ najhorší.
Provizórne nádrže, z ktorých voda unikala, majú gumové švy a ich životnosť bola odhadovaná na zhruba päť rokov. M. Ono povedal, že Tepco teraz chystá inštalovanie zváraných nádrží, ktoré by mali byť voči vode odolnejšie.
Obrovské množstvo rádioaktívnej vody patrí medzi najpálčivejšie problémy, s ktorými experti zápasia pri likvidácii elektrárne. Proces by mal trvať desaťročia.
Zdroj: SITA / AP