Z podzemnej nádrže fukušimskej jadrovej elektrárne pravdepodobne do pôdy uniklo na 120 ton rádioaktívnej vody. Zistila to v noci na dnešok spoločnosť Tepco, ktorá zariadenie prevádzkuje.

Rádioaktívne prvky boli zistené vo vode nahromadenej medzi pôdou okolo nádrže a vonkajšou vrstvou nepriepustného plášťa na dne nádrže, uviedol hovorca Tepco. Nádrž zapustená do zeme má tri vrstvy, ktoré majú vode brániť v preniknutiu do pôdy.

Rezervoár s rozmermi 60 krát 53 metrov sa nachádza asi 800 metrov od oceánu a Tepco považuje za málo pravdepodobné, že by sa rádioaktívna voda dostala do mora. Napriek tomu dnes ráno firma začala prečerpávať 13-tisíc metrov kubických vody do náhradnej nádrže.

Jadrová elektráreň Fukušima bola poškodená pri mohutnom zemetrasení sprevádzanom záplavovou vlnou 11. marca 2011. Otrasy pôdy vtedy zničili ochladzovací systémy reaktorov, čo viedlo k úniku rádioaktivity. Desaťtisíce ľudí z okolia elektrárne museli úrady evakuovať a doteraz sa do svojich domovov nevrátili. Technici elektráreň stabilizovali, no plne odstrániť následky katastrofy podľa expertov potrvá ešte roky.

Z fukušimskej elektrárne uniká rádioaktívna voda

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP