Marcové zemetrasenie v Japonsku zatriaslo nielen ekonomikou krajiny, ale aj ziskami domácich firiem. Najviac si to odniesla elektrárenská spoločnosť Tokyo Electric Power Company (TEPCO), ktorá prevádzkuje poškodenú atómovú elektráreň Fukušima.
Vo fiškálnom roku 2010, ktorý sa skončil v marci 2011, hospodárila skupina so stratou 1,26 bilióna jenov (10,5 miliardy eur). Išlo o najväčšiu historickú stratu, akú kedy v histórii dosiahla nefinančná spoločnosť v Japonsku. V roku 2009 firma vykázala čistý zisk 102 miliárd jenov. V rokoch 2007 až 2008 hospodárila so stratou. Tržby energetickej spoločnosti v minulom roku medziročne zosilneli o sedem percent na 5,37 bilióna jenov.
TEPCO zabezpečuje elektrickú energiu tretine japonskej populácie a v ázijskom regióne je firma najväčším prevádzkovateľom jadrových elektrární. Spolu s výsledkami dnes oznámil rezignáciu prezident spoločnosti Masataka Šimizu, ktorého vo funkcii nahradí Tošio Nišizawa.
Straty skupiny očakávajú analytici aj v nasledujúcich mesiacoch, keď bude musieť vyplácať kompenzácie obetiam jadrovej havárie. Tajomník japonskej vlády včera potvrdil, že akcionári spoločnosti budú požiadaní, aby sa na týchto kompenzáciách podieľali polovicou. Zvyšok by mala zaplatiť osmička ďalších prevádzkovateľov jadrových elektrární v krajine na čele s Kansai Electric Power.
Celkové náklady na odškodnenie obetí a odstránenie následkov jadrovej havárie sa predbežne odhadujú na viac ako štyri bilióny jenov. Z toho dva bilióny by skupina TEPCO mala splatiť do desiatich rokov. Nie je zatiaľ jasné, či to bude konečná suma, pretože napríklad Bank of America Merrill Lynch vyčísľuje škody až na astronomických 11 biliónov jenov.
Vedenie TEPCO prijalo úsporný program, v rámci ktorého plošne znížilo platy všetkým zamestnancom o pätinu. Pripravuje tiež plán predaja aktív za stovky miliárd jenov a firma súčasne požiadala o finančnú výpomoc japonskú vládu.
Podľa investičného šéfa spoločnosti STB Asset Management Džuniči Misawa by TEPCO bez štátnej podpory mohla len ťažko zostať verejne obchodovateľnou spoločnosťou. Jej akcie sú teraz pod silným predajným tlakom zo strany investorov. Od zemetrasenia a cunami, ktoré zasiahli severovýchod krajiny 11. marca, sa kurz akcií TEPCO prepadol o 83 percent na 367 jenov, čo znížilo trhovú kapitalizáciu firmy o bezmála tri bilióny jenov na 590 miliárd. Pod predajnou paľbou sa ocitli aj finančné tituly na tokijskej burze, kde investori špekulujú, že banky budú musieť energetickej firme odpustiť úvery.
Japonským akciám významnejšie neprospelo ani dnešné vyhlásenie japonskej centrálnej banky, ktorá ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu bez zmeny v rozpätí 0 až 0,1 percenta s cieľom pomôcť domácej ekonomike, ktorá sa opäť prepadla do recesie.
Ilustračné foto na titulke - TASR / AP