Komerčné banky budú musieť od 22. januára platiť centrálnej banke úrok 0,25 percenta z takzvaných bežných vkladov presahujúcich desať miliónov švajčiarskych frankov (8,3 milióna eur). Tento typ vkladov umožňuje každodenný výber peňazí.
Koncom minulého týždňa mali komerčné banky týmto spôsobom v centrálnej banke uložených 313 miliárd švajčiarskych frankov, teda v prepočte asi 259,7 miliardy eur. To zodpovedá zhruba polovici hrubého domáceho produktu krajiny, pripomenula agentúra Reuters.
Centrálna banka sa zavedením zápornej depozitnej sadzby snaží zabrániť spevneniu domácej meny pod hranicu 1,2 franku za euro, ktorú si stanovila ako limit už v čase svetovej finančnej krízy. Banka upozornila, že na ochranu franku je pripravená prijať aj ďalšie opatrenia.
Švajčiarsky frank je považovaný za bezpečnú investíciu v období ekonomickej a politickej neistoty. Dopyt po frankoch preto teraz tlačia nahor výkyvy na finančných a komoditných trhoch, a tiež napätie okolo ukrajinskej krízy. „V uplynulých niekoľkých dňoch viedlo množstvo faktorov k zvýšenému dopytu po bezpečných investíciách,“ uviedla centrálna banka: „Zavedenie negatívnych úrokových sadzieb zníži atraktivitu investícií vo švajčiarskych frankoch.“
Zavedenie záporných sadzieb zabralo. Švajčiarsky frank vo štvrtok oproti doláru klesol až na 28-mesačné minimum a oslabil aj voči euru. Frank voči euru klesol až na 1,2098 CHF/EUR. Neskôr sa zotavil na 1,20425 CHF/EUR, čo však stále znamenalo, že oproti predchádzajúcemu dňu bol nižšie o 0,3 %. Oproti doláru frank oslabil na 0,9848 CHF/USD, čiže najnižšie od augusta 2012. Potom sa zotavil na 0,97865 CHF/USD. V porovnaní s predošlým dňom tak bol nižšie o 0,6 %. Spoločná európska mena oproti doláru klesla o 0,3 % na 1,23005 USD/EUR.
K zavedeniu záporných depozitných sadzieb tento rok prikročila aj Európska centrálna banka (ECB). Tá sa týmto spôsobom snaží povzbudiť komerčné banky, aby peniaze nedržali v trezoroch, ale aby ich používali na úverovanie podnikateľov a spotrebiteľov.