Francúzsky Senát sa vo štvrtok postavil proti ratifikácii dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Kanadou, ktorá je označovaná skratkou CETA. Informovala o tom stanica BFM TV, podľa ktorej senátori zamietli časť návrhu zákona týkajúcu sa tejto dohody pomerom 211 ku 44 hlasom. Táto dohoda o voľnom obchode vstúpila čiastočne do platnosti v roku 2017. Jej plné uplatňovanie a konečné prijatie je však podmienené ratifikáciou parlamentmi jednotlivých členských štátov EÚ. CETA odstraňuje väčšinu ciel a priemyselných poplatkov, ktoré obmedzujú obchodovanie medzi krajinami Únie a Kanadou.

Dohodu v roku 2019 tesne schválilo francúzske Národné zhromaždenie. Vláda ju však nikdy nepredložila Senátu, kde dominuje pravicová opozícia, a kde je prezidentský tábor v menšine. Hlasovanie o ratifikácii teraz iniciovali komunistickí senátori, ktorí upozornili na to, že predloženie záležitosti hornej komore parlamentu je nevyhnutný krok v procese schvaľovania. Parlamentný postup teraz predpokladá vrátenie návrhu zákona o ratifikácii Národnému zhromaždeniu na ďalšie hlasovanie, ktoré by mohlo byť riskantné pre vládu, ktorá v ňom nemá absolútnu väčšinu, poznamenal denník Le Monde.

Ak sa však francúzsky parlament rozhodne zmluvu neratifikovať, spochybní to jej dočasné uplatňovanie v celej EÚ za predpokladu, že francúzska vláda takéto rozhodnutie oznámi Bruselu. V súčasnosti ratifikačný proces neukončilo desať členských štátov a len jeden ho odmietol: Cyprus. Nikózia však svoje odmietnutie nikdy oficiálne neoznámila, čo znamená, že dohoda sa môže naďalej uplatňovať.

Štvrtkové odmietnutie zákona sa uskutočnilo vďaka aliancii ľavicovej a pravicovej opozície, čo vyvolalo zdesenie vlády, ktorá dohodu obhajovala, podotkla agentúra AFP. Hlasovanie sa podľa nej odohralo v mimoriadne napätej atmosfére. Dohodu CETA silne kritizovali najmä chovatelia dobytka. Tí sa obávajú masívneho dovozu kanadského hovädzieho mäsa za oveľa nižšiu cenu ako ich vlastné a s menej prísnymi zdravotnými predpismi ako platia pre nich.

Ku kritike dohody vo Francúzsku teraz prispeli poľnohospodárske protesty, ktoré krajinu zasiahli zhruba od začiatku roka, a to aj kvôli dohodám o voľnom obchode, ktoré EÚ uzatvára s tretími stranami. Úlohu zohrali aj nadchádzajúce júnové voľby do Európskeho parlamentu a súvisiace politické kampane.

Ďalšie dôležité správy

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval na návštevu Švédska
Neprehliadnite

Francúzsko je proti obchodnej dohode EÚ s blokom Mercosur, vyhlásil Macron