Francúzsky premiér Michel Barnier varoval, že napravenie stavu verejných financií si vyžiada roky trvajúce „kolektívne úsilie“, keď oznámil „dočasné, cielené“ zvýšenie daní pre veľké firmy a bohatých.

„Nad našimi hlavami visí Damoklov meč — kolosálne dlhy,“ povedal M. Barnier podľa Financial Times pred Národným zhromaždením parlamentu, keď predstavil vládny program. „Ak nebudeme konať, naša krajina bude na pokraji priepasti,“ dodal s tým, že ročné náklady na úroky čoskoro prevýšia výdavky na školstvo a obranu.

Barnierovo rozhodnutie navrhnúť rozpočet, ktorý bude obsahovať zvýšenie daní, je odlišným od snáh prezidenta Emmanuela Macrona, ktorého vlády od roku 2017 znižovali dane v snahe podporiť rast a konkurencieschopnosť.

Tento krok tiež naznačuje, ako veľmi sa politická scéna zmenila od letných predčasných volieb, ktoré spôsobili, že E. Macron stratil kontrolu nad zhromaždením a priniesli spoluvládnutie s M. Barnierom a konzervatívnou stranou Republikáni.

Leaders Meet For The European Political Community Summit
Neprehliadnite

Peniaze pre európskych nacionalistov tečú od Orbána. Naposledy si prilepšila španielska Vox

M. Barnier čelí náročnej úlohe stabilizovať verejné financie v čase, keď opozičné strany hrozia, že zvrhnú vládu. Krajne pravicová strana Marine Le Penovej Národné združenie, ktorá po predčasných voľbách takmer zdvojnásobila počet kresiel, sa stala kľúčovou stranou, keďže jej podpora by pravdepodobne bola potrebná na schválenie návrhu vysloviť nedôveru vláde.

Francúzsko posunie svoj cieľ zníženia verejného deficitu na tri percentá HDP až do roku 2029 namiesto pôvodného cieľa v roku 2027. Ministerstvo financií už skôr uviedlo, že bude potrebné nájsť 25 až 30 miliárd eur cez škrty vo výdavkoch a zvýšenie daní.

Francúzsko tento rok výrazne prekročilo rozpočtové ciele, pričom deficit sa očakáva na úrovni šesť percent HDP, čo je výrazne viac ako cieľ 5,1 percenta. M. Barnier stanovil cieľ dosiahnuť deficit päť percent HDP do konca roku 2025.

Ďalšie dôležité správy

WA 12 Štrasburg - Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová sa raduje po jej opätovnom zvolení, v pozadí vpravo tlieska podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič na ustanovujúcom plenáronom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu vo štvrtok 18. júla 2024. Európsky parlament (EP) vo štvrtok v tajnej voľbe rozhodol o tom, že Ursula von der Leyenová zostane predsedníčkou Európskej komisie (EK) aj v druhom funkčnom období. Zo 707 hlasujúcich europoslancov získala 401 hlasov, 284
Neprehliadnite

Von der Leyenová pomenila, čo sa dalo. Osem najväčších prekvapení v novej Európskej komisii