Finančný prokurátor vo Francúzsku v súvislosti s daňovým podvodom a praním špinavých peňazí prešetruje päticu bánk. Vyšetrovanie sa podľa utorkového vyhlásenia prokurátora týka bánk v Paríži a susedstve La Defense, informuje agentúra Bloomberg.
Francúzske banky Société Générale a BNP Paribas čelia v súvislosti s vyšetrovaním kolektívnej pokute vo výške viac než jedna miliarda eur. Banky HSBC, Natixis a Exane sú podľa prokuratúry v Paríži takisto predmetom vyšetrovania.
K otvoreniu predbežného vyšetrovania došlo v súvislosti s raziami už v decembri 2021, informuje francúzsky prokurátor. Razie sa týkajú vyplácania dividend podľa takzvanej Cum-Cum stratégie, kde podielnici na krátky čas previedli svoje akcie na zahraničných investorov, aby sa vyhli plateniu dane z dividend. Investori tak akcie vlastnili v čase, keď dochádzalo k vyplácaniu dividend, no daň za ne zaplatiť nemuseli alebo im bola dokonca vrátená. Investori následne akcie predali späť ich pôvodným majiteľom a ušetrené peniaze na daniach si spolu obe strany rozdelili.
Zástupcovia bánk BNP, HSBC a Natixis na žiadosť o vyjadrenia sa nereagovali. Hovorca banky Société Générale priznal, že jej francúzska centrála je predmetom vyšetrovania.
Razie len prehlbujú negatívne nálady voči bankovým systémom v Spojených štátoch a Európe, ktoré poznačil kolaps americkej banky Silicon Valley Bank či záchrana švajčiarskej banky Credit Suisse.
Podľa prokuratúry sa vyšetrovanie vo Francúzsku pripravovalo niekoľko mesiacov a zúčastňuje sa ho 16 miestnych magistrátov, viac než 150 vyšetrovateľov a 6 prokurátorov z Kolína.
Podobný škandál týkajúci sa vyhýbaniu sa platení daní už potrápil aj Nemecko. V rámci škandálu s názvom Cum-Ex využili subjekty dieru v nemeckom daňovom systéme, ktorý umožňuje vyplácať vratku dane z dividend viackrát. Vznikla tak situácia, keď si vratku uplatňovalo viac subjektov, ako daň skutočne odviedlo.
Jeden z účastníkov súdneho sporu v rámci Cum-Ex podvodu v roku 2019 prezradil, že Cum-Ex stratégia je päť- až šesťkrát ziskovejšia než Cum-Cum model. Ten je však aj napriek tomu oveľa rozšírenejší – najmä v oblasti medzibankového obchodovania – keďže so sebou prináša oveľa menšie právne riziká.