Francúzsko až do odvolania zatvorilo svoje veľvyslanectvo v Nigeri. Pred necelými dvoma týždňami krajinu opustili poslední francúzski vojaci. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí v utorok vo vyhlásení a dodalo, že diplomatická misia bude pokračovať v činnosti z Paríža.
Zatvorenie veľvyslanectva v Niamey predstavuje jednu z posledných kapitol ukončenia prítomnosti Francúzska v jeho bývalej kolónii po júlovom vojenskom prevrate. Rezort diplomacie oznámil, že počas piatich mesiacov od prevratu „naše veľvyslanectvo trpí vážnymi prekážkami, ktoré mu znemožňujú plniť si svoje úlohy". Väčšina diplomatických zamestnancov vrátane veľvyslanca, ktorého nová vojenská junta vyhostila, krajinu už pred časom opustili.
Armáda 26. júla zosadila demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma a následne zrušila obranné dohody s Francúzskom, svojím tradičným bezpečnostným partnerom. Bazoum zostáva v domácom väzení v Niamey. Posledná časť z 1 500-členného francúzskeho vojenského kontingentu, ktorý v krajine pomáhal bojovať proti džihádistickému povstaniu, opustila Niger 22. decembra. Napriek stiahnutiu Francúzska sú v Nigeri naďalej prítomné ďalšie západné krajiny.
Spojené štáty v decembri vyhlásili, že sú pripravené obnoviť spoluprácu s Nigerom pod podmienkou, že sa jeho vojenský režim zaviaže k rýchlemu prechodu na civilnú vládu. Americkí predstavitelia v októbri uviedli, že Washington ponecháva v Nigeri približne tisíc svojich vojakov, ale už aktívne neposkytuje výcvik ani nepomáha nigerským silám.
V Nigeri zostávajú aj menšie počty nemeckých a talianskych jednotiek, pričom Západ sa snaží zabrániť tomu, aby bezpečnostné vákuum po odchode Francúzska vyplnilo Rusko.