Francúzska vláda v piatok vyzvala svojich občanov, ktorí sa nachádzajú v Iráne, aby túto krajinu „čo najskôr“ opustili, keďže je ohrozená ich bezpečnosť. 

Varovanie francúzskeho ministerstva

„Všetci návštevníci z Francúzska, vrátane osôb s dvojakým občianstvom, sú vystavení vysokému riziku zatknutia, svojvoľného zadržania a nespravodlivého súdneho procesu,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke. Dodalo, že toto riziko sa týka aj ľudí, ktorí sú v Iráne ako turisti.

Ministerstvo ďalej varovalo, že v prípade zatknutia alebo väzby „nie je zaručené dodržiavanie základných práv a bezpečnosť“ a kapacita francúzskeho veľvyslanectva v Teheráne pre poskytovanie konzulárnej ochrany je obmedzená.

Priznanie dvojice Francúzov

Výzva bola zverejnená deň po tom, čo iránska štátna televízia odvysielala video, v ktorom sa dvaja francúzski občania „priznávajú“ k špionáži. Funkcionárku francúzskeho odborového zväzu učiteľov Cécile Kohlerovú a jej manžela Jacqua Parisa zadržali v Iráne 7. mája. Obvinení sú zo snahy vyvolať nepokoje počas štrajkov učiteľov.

Teherán o ich zadržaní informoval 11. mája. V čase zatknutia boli v Iráne na dovolenke a mali turistické víza. Francúzsko ich zatknutie odsúdilo ako neopodstatnené a požiadalo o ich okamžité prepustenie. Teherán žiadosti nevyhovel a začiatkom júla obvinil z „podkopávania bezpečnosti“ krajiny.

Priznanie dvojice Francúzov televízia odvysielala v období vlny pouličných nepokojov v Iráne. Vyvolala ich smrť 22-ročnej Kurdky po zadržaní mravnostnou políciou. Teherán protesty považuje za dôsledok sprisahania zosnovaného v zahraničí.

V Iráne sú v súčasnosti zadržiavaní ďalší dvaja francúzski občania: výskumníčka iránskeho pôvodu Fariba Adelkhahová, zatknutá v júni 2019 a neskôr odsúdená na päť rokov väzenia za podkopávanie národnej bezpečnosti, a Benjamin Briere, ktorého zatkli máji 2020 a odsúdili na osem rokov a osem mesiacov väzenia za špionáž, keď pomocou dronu snímal scenérie v prírodnom parku neďaleko turkménsko-iránskych hraníc.

Irán bráni v odchode občanom západných krajín

Do Iránu „dôrazne neodporúča“ cestovať aj nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že Teherán na základe ničím nepodložených obvinení zadržiava alebo bráni v odchode viac ako 20 občanom západných krajín, zväčša s dvojakým občianstvom. Podľa nich ide o súčasť snáh Iránu vynútiť si takýmto braním rukojemníkov ústupky od Západu. Irán však takéto obvinenia odmieta.

Ďalšie dôležité správy

WA 33 Berlín - Žena drží fotografiu zosnulej mladej Iránky Mahsá Amíníovej počas protestu pred iránskym veľvyslanectvom v Berlíne v utorok 20. septembra 2022. Mravnostná polícia v Teheráne zatkla 22-ročnú Amíníovú za údajné porušenie pravidiel obliekania. Iránka po troch dňoch vo väzbe upadla do kómy a zomrela. Jej smrť vyvolala kritiku medzinárodných predstaviteľov aj protesty verejnosti v Teheráne a iránskom regióne Kurdistan, odkiaľ pochádzala.  Amíníovej smrť vyvolala v Iráne nespokojnosť so
Neprehliadnite

Rakúsko vydalo varovanie pred cestovaním do Iránu a žiada návrat svojich občanov