Európska únia by nemala na americké clá reagovať rovnakým spôsobom, aký zvolili Spojené štáty. Tým by len uškodila vlastným spotrebiteľom, vyhlásil francúzsky minister financií Éric Lombard. „Pracujeme na balíku odpovedí, ktoré môžu ísť ďaleko za rámec colných poplatkov, aby sme USA vrátili k rokovaniu a dosiahli férovú dohodu,“ povedal.
Európska únia zvažuje aj tzv. protinátlakový nástroj ACI (Anti-Coercion Instrument), ktorý Bruselu umožňuje uplatniť odvetné opatrenia voči tretím krajinám vyvíjajúcim ekonomický tlak na členské štáty a prinútiť ich k zmene politiky. Medzi členov EÚ, ktoré sú voči odvetným opatreniam opatrné a obávajú sa ďalšej eskalácie sporu so Spojenými štátmi, patria Írsko, Taliansko, Poľsko a škandinávske štáty.
„Ak urobíme to, čo Spojené štáty, potom sa aj u nás prejavia negatívne dôsledky. Zažijeme rastúcu infláciu a hospodársky pokles,“ uviedol Lombard.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron navrhol, aby európske firmy pozastavili investície v Spojených štátoch, pokiaľ sa „nevyjasnia niektoré veci“ s Washingtonom. Lombard dodal, že podniky sa môžu rozhodnúť, či investície v USA pozastavia.
„Apelujeme na vlastenectvo, pretože sa nachádzame v období konfrontácie medzi hlavnými obchodnými blokmi na planéte. Európa má všetky predpoklady, aby s nimi držala krok, ale vyžaduje si to úsilie,“ uzavrel francúzsky minister.
Ďalšie dôležité správy
