Francúzsko po deviatich rokoch vystrieda Taliansko na pozícii najväčšieho svetového producenta vína.
V krajine na Apeninskom polostrove sa totiž produkcia vína tento rok pravdepodobne zníži o 12 percent na menej ako 44 miliónov hektolitrov, uviedli zväz vinárov Unione Italiana Vini a združenie vinárskych odborníkov Assoenologi. Pokles vysvetľujú značnými výkyvmi počasia a výskytom plesne viniča.
V severných regiónoch očakávajú pokles produkcie o 0,8 percenta, v centrálnej časti krajiny okolo 20 percent a v južných zhruba o 30 percent, uvádzajú zväzy v spoločnom vyhlásení s poľnohospodárskym inštitútom ISMEA.
„Žatva, ktorá nás čaká, bude veľmi zložitá. Poznačili ju predovšetkým dôsledky klimatických zmien, ktoré na konci jari a začiatkom leta spôsobili záplavy, krupobitie, sucho a patogénne choroby, ako je pleseň viniča,“ uviedol Riccardo Cotarella, ktorý vedie združenie Assoenologi. Na kvalite vína sa však podľa neho spomínané negatívne faktory neodrazia.
Pokles produkcie by nemal vyvolávať obavy, pretože existujúce zásoby predstavujú viac ako 49 miliónov hektolitrov, uviedol Livio Proietti z inštitútu ISMEA. Stav zásob je najvyšší za posledných šesť rokov. "Problémom nie je ani tak strata talianskeho prvenstva z hľadiska objemu produkcie, ale skôr spomalenie domáceho a zahraničného dopytu, čo znižuje ceny," konštatoval.