Po zinscenovanej špionážnej afére vo francúzskej automobilke Renault má krajina galského kohúta nový prípad priemyselnej špionáže. Neznámi páchatelia boli dlhé mesiace napojení na komunikačné kanály výrobcu motorov spoločnosti Turbomeca a kopírovali jeho údaje. Dnes o tom zhodne informovali viaceré francúzske médiá. Najväčší svetový výrobca plynových turbín pre helikoptéry podal dnes trestné oznámenie na páchateľov. A justičné orgány sa pustili do vyšetrovania, informovali agentúry DPA a AP.

Denníky Le Monde a Le Figaro uviedli, že neznámi počítačoví piráti dokázali svoje napojenie na kanály veľmi dômyselne zamaskovať. Od januára do septembra 2010 kopírovali technické a finančné údaje firmy.

Podľa prvých výsledkov vyšetrovania vedie stopa k čínskej obdobe Silicon Valley, teda do regiónu, v ktorom je veľa softvérových firiem. Údajne o medzinárodnú právnu spoluprácu už bola požiadaná aj čínska vláda.

Turbomeca patrí do zbrojárskeho koncernu Safran, v ktorom má štát takmer tretinový podiel. V Číne je podľa údajov výrobcu jeho motormi vybavená takmer polovica helikoptér. Podnik so 6100 zamestnancami dosiahol vlani výnosy takmer 1 miliardu eur.

Francúzska prokuratúra dospela v polovici marca k záveru, že špionážna aféra v koncerne Renault bola podvodom. Vedenie spoločnosti sa ospravedlnilo trom svojim manažérom, ktorých v súvislosti s aférou pred časom prepustilo. Naopak, do problémov sa dostal jeden z pracovníkov firemnej bezpečnostnej služby, ktorý si špionáž vymyslel.

Aj v prvom prípade sa objavovali narážky, že stopa v prípade vedie do Číny. Aféra ohrozila vzťahy medzi Parížom a Pekingom. Francúzska vláda však zdôrazňovala, že nijakú krajinu zo špionáže neobviňuje. Čína akékoľvek spojenie s prípadom popierala, čo sa napokon ukázalo ako pravda.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com