Francúzsko dnes po prvý raz začalo posielať zemný plyn priamo do Nemecka, aby mu pomohlo zmierniť dopady krízy na energetickom trhu. Oznámil to francúzsky prevádzkovateľ plynovodnej siete GRTgaz. Nemecko zasa posiela do Francúzska elektrinu, ktorej má táto krajina aktuálne nedostatok, najmä pre odstávku zhruba polovice jadrových reaktorov.
Obojstranná pomoc
Plyn v sústave medzi Nemeckom a Francúzskom doposiaľ prúdil len západným smerom, po technických úpravách je ale oddnes možné ho posielať na východ. Spoločnosť GRTgaz otvorila tender na počiatočnú kapacitu 31 gigawatthodín (GWh) za deň s možnosťou zvýšenia až na 100 GWh denne k bližšie nespresnenému dátumu. Najprv je potrebné vyriešiť zvyšné logistické problémy, uviedla agentúra Bloomberg.
„To je prvýkrát, čo Francúzsko posiela plyn priamo do Nemecka," povedal novinárom šéf spoločnosti GRTgaz Thierry Trouvé. „Ak bude normálna zima, tak máme dôvod byť optimisti z hľadiska naplnenia dopytu vo Francúzsku, posilnenia výroby elektriny a zabezpečenia solidarity v Európe," dodal. To bude podľa neho možné aj v situácii, keď bude zima veľmi chladná, ale len za predpokladu, že ľudia znížia spotrebu.
Francúzsko-nemecká spolupráca
Nová kapacita pre dodávky plynu smerom na východ je súčasťou dohody medzi francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom o znížení rizika nedostatku energií. Rusko znižuje dodávky palív do Európy, čo pociťuje najmä Nemecko, ktoré až doteraz lacný ruský plyn hojne využívalo. Rusi začali dodávky znižovať po sankciách, ktoré na Moskvu uvalili západné štáty za februárovú inváziu ruských vojsk na Ukrajinu.
Pre Francúzsko je teraz naopak problém nedostatok elektriny. Spoločnosť EDF čelí nedostatku výrobnej kapacity, pretože 26 z celkových 56 jadrových reaktorov je pre údržbu mimo prevádzky. Nemecko tak v rámci dohody medzi Macronom a Scholzem pristúpilo na to, že odloží plánované vyradenie dvoch z troch zvyšných jadrových reaktorov až na dobu po konci tohto roka.
Dodávky 100 GWh plynu denne budú znamenať desatinu každodenného dovozu skvapalneného zemného plynu, ktorý Francúzsko dostáva cez štyri svoje terminály, povedal šéf GRTgaz. Francúzsko plyn tiež dováža potrubím z Nórska a príležitostne aj zo Španielska.