Počas vlaňajška sa z Francúzska, najväčšieho európskeho vývozcu elektriny, stal jej čistý dovozca. Udialo sa tak práve v čase, keď to starému kontinentu uškodilo viac, než kedykoľvek predtým.
Produkcia na 30-ročnom minime
Do vlaňajšieho novembra bolo z dôvodu opráv alebo údržby odstavených rekordných 26 z 56 francúzskych jadrových reaktorov, píše portál Oilprice.
Nakoľko boli kapacity obmedzené, produkcia jadrovej energie vo Francúzsku bola v tom čase na svojom 30-ročnom minime. Odstavenie reaktorov bolo jedným z dôvodov, prečo ceny elektriny v lete prudko stúpli.
„Francúzske jadrové elektrárne sú veľmi dôležité pre výrobu elektriny v Európe ako celku,“ cituje Oliviera Apperta, energetického špecialistu z Francúzskeho inštitútu medzinárodných vzťahov portál France24.
Omeškanie spustenia reaktorov
Postupné prebúdzanie sa francúzskych reaktorov Európe dodáva nádej, že sa jej podarí prekonať energetickú krízu. Termíny ich opätovného spustenia sa ale v prípade niektorých reaktorov posúvajú.
Napríklad, dva reaktory jadrovej elektrárne v Penly mali byť spustené už v januári alebo februári tohto roku. Opätovná prevádzka sa však odložila na máj, prípadne jún, píše Bloomberg.
Spomínaná jadrová elektráreň však nie je jedinou, ktorá čelí omeškaniu spustenia reaktorov v dôsledku údržby.
Takisto sa objavujú správy, že sa údržba môže natiahnuť aj na ďalšie roky. „Je možné, že budeme musieť vykonávať dlhé a zložité práce. Myslím si, že roky 2023, 2024 a 2025 budú naďalej prinášať problémy súvisiace s koróziou,“ vyjadril sa Cedric Lewandowski z Francúzskeho štátneho energetického kolosu EDF.
Ak sa obmedzí výkon jadrových elektrární vo Francúzsku, môže to znamenať aj zníženie vývozu elektriny do Európy.