Francúzsko a osem ďalších európskych krajín závislých od jadrovej energie predložili svoj plán na prelomenie patovej situácie, ktorá vznikla v spore s Nemeckom. Dôvodom je štátna podpora na predĺženie životnosti starnúcich reaktorov. Nemecko sa totiž obáva, že snahy Francúzska by mohli prispieť k podliezaniu cien energií v najväčšej európskej ekonomike. Problémy sa budú riešiť na stretnutí ministrov energetiky 17. októbra, píše Bloomberg.
EÚ sa snaží o komplexné prepracovanie trhu s elektrinou, keďže po vlaňajšej kríze posilňuje svoju energetickú bezpečnosť a pripravuje sa na transformáciu. Cieľom reformy trhu s energiami bolo oslabiť úlohu zemného plynu pri stanovovaní cien a zároveň podnietiť využívanie obnoviteľných zdrojov.
Francúzsko, ku ktorému sa pripojilo Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko, zdvojnásobuje úsilie o zabezpečenie podpory na predĺženie prevádzky existujúcich jadrových zariadení, uvádza sa v dokumente, ktorý má agentúra Bloomberg k dispozícii.
Paríž presadzuje pravidlá, ktoré by mu umožnili zabezpečiť väčšiu stabilitu štátom kontrolovanej spoločnosti Électricité de France (EDF) a využiť nové zdroje financovania na predĺženie životnosti svojich reaktorov. Nemecko, ktoré jadrovú energiu vyradilo, zablokovalo takéto snahy z obavy, že EDF bude môcť predávať energiu s nižšími nákladmi, vďaka čomu by bola lacnejšia než tá nemecká.
Španielsko, ktoré zastáva rotujúce predsedníctvo eurobloku, v piatok predložilo svoj kompromisný návrh. Ako jednu z možností uvádza aj úplné odstránenie sekcie, ktorá upravuje dotácie na predĺženie životnosti jadrových reaktorov.
Čas na dohodu ohľadom nového fungovania trhu s elektrinou pred voľbami do EÚ budúci rok sa kráti. Ak sa ministri energetiky 17. októbra nezhodnú, lídri z 27 členských štátov bloku sa môžu touto otázkou zaoberať na samite koncom tohto mesiaca. Následne sa začnú rokovania s parlamentom o konečnej podobe reformy.