Francúzsko pohrozilo britskému korunnému územiu Jersey v Lamanšskom prielive odrezaním od elektriny kvôli sporu o rybárčenie francúzskych lodí v britských vodách. Paríž tvrdí, že miestne úrady zaviedli nové podmienky pre udeľovanie licencií francúzskym rybárom, ktoré odporujú obchodnej dohode medzi Britániou a Európskou úniou uzavretou na sklonku minulého roka. Činitelia ostrova označili francúzsku reakciu za neprimeranú. Británia k Jersey vyšle dve hliadkovacie lode, oznámil hovorca britského premiéra Borisa Johnsona.
Francúzska ministerka pre rybolov Annick Girardinová v utorok v Národnom zhromaždení vyhlásila, že je ,,znechutená“ zistením, že úrady na Jersey, ktoré leží asi 23 kilometrov od francúzskej pevniny, jednostranne zaviedli nové podmienky pre udeľovanie licencií na rybárčenie v tamojších vodách. Tie podľa Paríža odporujú takzvanej brexitovej dohode o voľnom obchode s EÚ.
,,V (brexitovej) dohode sú stanovené odvetné opatrenia. No, a my sme pripravení ich použiť,“ povedala Girardinová. ,,Pokiaľ ide o Jersey, pripomenula by som dodávky elektriny podmorskými káblami. (...) Hoci by bolo poľutovaniahodné, keby sme to museli urobiť, urobíme to, ak budeme musieť,“ dodala.
Rybári EÚ sa musia vzdať štvrtiny úlovku v britských vodách
Ostrov Jersey je súčasťou Normanských ostrovov, ktoré sú britským závislým územím. Žije na ňom asi 108-tisíc ľudí a z 95 percent sa spolieha na dodávky elektriny z Francúzska. Na ostrove majú tiež dieselové generátory a veterné turbíny, ktoré však slúžia len ako záložné zdroje.
Minister ostrova Jersey pre vonkajšie vzťahy Ian Gorst vyhlásil, že francúzsku reakciu považuje za neprimeranú. ,,Nie je to prvá hrozba, ktorú Francúzi urobili voči Jersey alebo Spojenému kráľovstvu od doby, čo sa riadime touto novou dohodou," povedal v rádiu BBC. Vyhlásil pritom, že tamojšia administratíva nechce zamedziť prístup lodiam, ktoré v miestnych vodách rybárčili pravidelne, a vyjadril presvedčenie, že sa roztržku podarí urovnať v priateľskom duchu.
Britský premiér Boris Johnson na ostrov Jersey odkázal, že má jeho „neotrasiteľnú podporu“. Prípadnú blokádu považuje za „úplne neopodstatnenú“, uviedol Johnsonov hovorca podľa agentúry Reuters. Dodal, že Británia na miesto vyšle dve hliadkovacie lode, aby monitorovala situáciu.
Spory ohľadom rybolovu boli jedným z hlavných bodov sporu medzi európskymi a britskými vyjednávačmi pred prijatím obchodnej dohody medzi Bruselom a Londýnom a zostávajú predmetom sporu aj teraz. V apríli francúzski rybári protestovali proti pomalému udeľovaniu rybárskych licencií do britských vôd tým, že horiacimi barikádami blokovali prístup kamiónov s britskými úlovkami do mesta Boulogne-sur-Mer, kde sa nachádza najväčšie európske stredisko na spracovanie rýb.