Pripravovaná parížska konferencia zvaná COP 21 sa má konať od 30. novembra do 11. decembra. Kontroly na francúzskych hraniciach s Nemeckom, Belgickom, Talianskom a ďalšími susednými štátmi však začnú platiť už 13. novembra a potrvajú až do 13. decembra.
„V tejto dobe je teda nutné počítať s tým, že sa na francúzskych hraniciach a medzinárodných letiskách bude vykonávať pasové odbavenie,“ upozornili svojich obyvateľov úrady krajín EÚ.
Krajiny Schengenu môžu zaviesť kontroly až na 30 dní v prípade, že je podľa nich vážne ohrozený verejný poriadok či vnútorná bezpečnosť. Naposledy využilo Francúzsko túto možnosť v čase zasadania najvyspelejších krajín sveta G20 v Cannes v roku 2012. Dočasne obnovilo hraničné kontroly napríklad aj Poľsko pri príležitosti 19. medzinárodnej konferencie ku klíme vo Varšave v roku 2013.
Dohoda, ktorá vzíde z konferencie v Paríži, by mala nahradiť Kjótsky protokol z roku 1997. Kodanský klimatický summit v roku 2009 nesplnil očakávania. Až teraz sa snáď dosiahne nová a ambicióznejšia celosvetová záväzná dohoda o obmedzení emisií oxidu uhličitého (CO2). K najväčším znečisťovateľom ovzdušia skleníkovými plynmi pritom patrí USA a Čína.
Organizátori počítajú s tým, že konferencia priláka aj mnoho ekologických a ďalších aktivistov, ktorí budú najskôr organizovať demonštrácie. Už samotný pohyb toľkých politických predstaviteľov a ďalších osobností je pritom veľkou výzvou pre francúzske bezpečnostné orgány, ktoré od januárových vražedných útokov islamistov v Paríži zvýšili ostrahu v krajine v očakávaní ďalších možných atentátov.