Do druhého kola prezidentských volieb vo Francúzsku, ktoré sa uskutoční 7. mája, postúpili centrista Emmanuel Macron a kandidátka krajne pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová. Vyplýva to z čiastkových výsledkov zverejnených dnes ráno francúzskym ministerstvom vnútra.

Po sčítaní 97 percent hlasov vedie E. Macron so ziskom 23,86 percenta hlasov, druhá M. Le Penová dostala 21,43 percenta hlasov.

U víťazného tandemu by sa ťažko dali hľadať väčšie protiklady. Ide o predstaviteľov úplne protichodných vízií o ďalšom smerovaní krajiny ako z hľadiska vnútornej politiky a ekonomiky, tak v rámci Európskej únie. Bývalý bankár a minister ekonomiky socialistickej vlády E. Macron chce priniesť nové liberálne recepty pre príliš zošnurované ekonomické prostredie a v zahraničnej politike sa hlási k tradičnému spojenectvu so Západom a k ďalšiemu budovaniu EÚ.

Francúzsko čaká duel boričov tradičného systému: Macrona a Le Penovej

Emmanuel Macron postupuje do druhého kola volieb Zdroj: SITA / AP

M. Le Penová chce naopak ochranárske opatrenia, uzatvorenie hraníc, tvrdé obmedzenie imigrácie, opustenie eura alebo rovno aj EÚ. Jediným ich spoločným menovateľom je, že nepatria k žiadnej z tradičných veľkých strán, teda konzervatívnej pravici a socialistom, ktoré sa doteraz striedali pri moci a z ktorých vždy doteraz pochádzal niektorý z prezidentov.

Situácia sa tak prispôsobila nálade voličov znechutených existujúcim usporiadaním a túžiacich po vzniku novej politickej scény. Už od prvých chvíľ sa dá očakávať veľké zemetrasenie v celom politickom spektre, pri ktorom budú vnikať nové spojenectvá a zanikať tie staré.

Porazené veľké strany sa každopádne otočili proti M. Le Penovej. F. Fillon aj socialista Benoit Hamon, ktorý nedostal ani sedem percent hlasov, podporili E. Macrona. E. Macron, ktorý si už v predvolebnej kampani zadal za úlohu stmeliť ľavicu a pravicu, zrejme aj tak prehĺbi trhliny medzi socialistami, ktorých liberálne krídlo ho podporilo a ľavicové ťažko pohorelo s Hamon. Podobnou gravitačnou silou zapôsobí na pravicových Republikánov M. Le Penová, ktorá bude priťahovať ich radikálnu časť, zatiaľ čo umiernenejšia sa čiastočne prikloní k E. Macronovi. Bude v záujme konečného víťaza, aby sa za neho postavilo čo najsilnejšie politické zoskupenie, ktoré prejde následne krstom ohňa v nadchádzajúcich júnových parlamentných voľbách.

Francúzsko čaká duel boričov tradičného systému: Macrona a Le Penovej

Marine Le Penová to v druhom kole bude mať ťažké Zdroj: SITA / AP

Tradičným stranám nepomohli predvolebné primárky, ktoré mali stmeliť ľavicové a pravicové sily. Pravicovému F. Fillonovi, ktorý bol spočiatku favoritom, zlomili väz škandály okolo fiktívneho zamestnávanie manželky ako parlamentnej asistentky a prijatie drahých oblekov od spriazneného podnikateľa v hodnote malého auta.

Socialista B. Hamon považovaný liberálnym krídlom za spurný živel nezaujal svojou víziou a nechal sa predbehnúť J. L. Mélenchon, ktorý preukázal väčšie vodcovské, rétorické a marketingové schopnosti.

Dôkazom znechutenie voličstva zo skostnatenej politickej scény je aj neúčasť vo voľbách terajšieho prezidenta Françoisa Hollanda, ktorému ešte len končí prvý mandát a ktorý tak mohol kandidovať znova. Nedovolilo mu to ale zlé vysvedčenie, ktoré mu vystavili účastníci predvolebných prieskumov kvôli tomu, že krajinu dostatočne nevymanil z dopadov ekonomickej krízy, kvôli ktorej je stále nezamestnanosť na desiatich percentách. Už pred pol rokom stratil všetky nádeje na postup do ďalšieho kola.

Ak sa v druhom kole za dva týždne potvrdia doterajšie predvolebné prieskumy, mal by E. Macron pozbierať viac voličov a poraziť M. Le Penovú s dvojtretinovou väčšinou. Hoci M. Le Penová mieri vyššie, aj tak by išlo pre ňu o veľký úspech. Jednak na rozdiel od roku 2012 neskončila na treťom mieste, jednak dostane skoro dvakrát toľko hlasov ako jej otec, ktorý sa prebojoval prekvapivo do druhého kola v roku 2002, kedy bol drvivo porazený Jacquesom Chiracom.